GEBELİK KAYIPLARI


Gebelik ve doğum yaşam sürecinde normal bir evre olarak kabul edilir. Ancak doğacak çocukların %10-20’si, gebelerin ise %20-30’u risk grubuna girmektedir.

Gebelik ve doğum fizyolojik olaylar dizisidir. Kadın fizyolojik olarak gebeliğin etkisinden yaklaşık 2-3 yıllık süreden sonra kurtulmaktadır. Bunun yanı sıra annenin bebeğini beslemesi, bakması, onunla ilgili yoğun uğraşı da bu sürenin içindedir.

Gebelikte en riskli dönem ilk üç aylık dönemdir. Zamanın ilerlemesi ile düşük ihtimali azalır. Hamileliklerin yarısı ilk adet zamanından önce ya da doğal adet zamanında düşük ile biter. Hamileliklerin %15 kadarı adetin gecikmesini takiben sonlanır. Hamileliklerin % 90 ında 14. haftaya kadar düşük görülür. 9 ve 14. haftalarda arasında düşük riski yok denecek kadar azdır.

Kadınların %20’si hayatlarında bir kere düşükle sonlanan gebelik yaşamıştır. Bir önceki hamilelik düşükle sonuçlanmışsa düşük, doğumla sonuçlanmışsa doğum yapma olasılığı artacaktır. Alkol, sigara gibi maddeler riski arttırıcıdır. 16-27 haftalar arasında anne karnında ölen bebek, sonraki gebeliğikte düşük yapma riskini onlarca kat arttırır.

Yorum Yaz