Fiziksel aktivite ve kalp hastalığı ilişkisi

Fiziksel aktivitenin ihmal edilmesi, kalp hastalıklarına yakalanma riski faktörüdür. Fiziksel aktivite azaldığında alınan kalorinin tamamen harcanması mümkün olmamaktadır. Böylece şişmanlık, vücutta insüline direnç gösterme, kanda bulunan lipidlerde bozukluk, yüksek tansiyon gibi sorunlar meydana gelmekte ve damarların işlevlerini yerine getirme kapasiteleri azalmaktadır. Periyodik egzersiz sayesinde fazla kilolar verilmekte, kanda bulunan kötü hıylu kolesterol düşmekte ve iyi huylu kolesterol yükselmekte, insüline karşı hassasiyette artma görülmekte, tansiyon düşmektedir. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riski de doğal oalrak azalmaktadır.

Fiziksel aktivite azlığı, kalp hastalıklarına neden olan faktörlerden, düzeltilmesi mümkün olan nedenler arasına girmektedir ve tedavi için kullanılan yöntemler arasındadır. Fiziksel egzersizin biçimi, tekrarlanması, ağırlığı ve zamanı önem taşımaktadır. Haftanın en az 4 günü düzenli olarak ve en az yarım saat süren tempolu yürüme, basamak çıkma, yüzme, bisiklet kullanma, dans etme şeklinde yapılan aktiviteler kalp sağlığını koruma adına faydalıdır. Bu tip egzersizlerden daha ağır biçimde olan egzersizler özellikle yaşlılarda önerilmemektedir. Kalp krizine kadar varabilecek sorunlara yol açabilmektedir. 45 yaşın üstündeki erkek ve 55 yaşın üstündeki kadınlarda fiziksel aktivite önerisinde bulunulmadan önce yapılacak dayanıklılık testleri ile doğru egzersiz tipi ve miktarı kişiye uygun olarak tavsiye edilebilir.

Fiziksel aktiviteler bireyin kendini iyi hissettiği zamanlarda, yemekten önce ya da en az iki saat sonra yapılmalıdır. Yeteri kadar sıvı takviyesinde bulunulmalı, çok sıcak ya da nemli olmayan ortamlarda, aktiviteye uygun giyecek ve aksesuarlarla uygulanmalıdır. Egzersizlere yumuşak bir başlangıç yapılmalı, bitirilmesi de yine yumuşak geçişlerle olmalıdır. Egzersiz esnasında gereğinden fazla yorgunluk, göğüste basınç, ağrı, nefeste daralma hissedildiği takdirde, kaslar ya da eklemlerde ağrılar oluştuğunda egzersiz sonlandırılmalı ve hekime müracaat edilmelidir.

Yorum Yaz