Fibromiyaljinin Belirtileri

Fibromiyalji hastalarının en önemli şikayeti ağrıdır. Eklemden ya da kemikten mi olduğu anlaşılamayan ve genellikle tüm vücuda yayılmış bir ağrı vardır. Sırt ve boyun bölgelerinden başlayarak tüm vucuda yayılır. Ağrı yanıcı, sızlayıcı ve simetriktir. Yani vucutta sağ, sol ve bel altı-üstündedir.

Ağrı gün içinde şiddetini değiştirir. Havanın soğumasu, nemlilik, çevre olayları, travmalar ve yorgunluk nedeni ile ağrı yön ve şiddet değiştirebilir. Hastanın tıbbi tedaviye başvurmasında ilk belirti bel ağrısıdır. Bunu diz, ayak, boyun, el ve kol, omuz, sırt, kalça ve son olarak göğüs ağrısı izlemektedir.

Hastalarda özellikle sabahları belirginleşen bir tutukluk vardır. Bu duygu gün boyu devam edebilir. Tüm vucuda yayılır ancak hastanın faaliyetlerini etkilemez. Tutukluk diğer şikayetler arttıkça artan bir belirti değildir.


Hastada daha sonra eklem ve kas şişlikleri görülür. Ancak bu şişkinlik genellikle hastanın kendisi tarafından hissedilen, tıbbi tetkiklerde çok tespit edilemeyen bir durumdadır. Genellikle eklemlerde yoğunlaşır. Şişliklere uzuvlarda renk değişmeleri, kızarıklık ve morarmalar eşlik eder.

Bir diğer şikayet sabah kalkınca daha da belirgin olan yorgunluk hissidir. Bu his tüm güne yayılabilir. Nadir olarak bazı kişilerde yorgunluk akşam saatlerinde yoğunlaşır. Yeterli sürede uyumalarına rağmen hastalar dinlenmiş hissetmez ve sabahları yorgun uyanmayadevam eder. Basit aktiviteler de dahi zorlanmalar olabilir. Yorgunluk hissi diğer belirtilerin aksine yaşamsal faaliyetlere sekte vurabilir.

Karıncalanma ve uyuşukluklar vardır. Ancak sinir sistemi muayenesinde belirlenmezler. Genellikle vücudun üst kısmındaki eklemlerde yoğunlaşır. Karpla tünel sendromu yan olarak gelişebilmektedir.

Fibromiyalji hastalarında depresyon, sinirlilik, huzursuzluk yaygın olarak görülmektedir. Ancak bu durumun hastalığın nedeni ya da sonucu mu olduğu aydınlatılamamıştır.

Ana belirtilere ek olarak başta gerilim tipi ağrılar ve migren, adet düzensizlikleri, huzursuz bağırsak sendromu adı verilen şişkinlik ve kabızlık hali, ağız, burun ve gözlerde kuruluk, idrar sorunları ve göğüs kaynaklı ağrı, çarğıntı, nefes alma güçlüğü gibi sorunlar da görülmektedir.

Yorum Yaz