Evcil Hayvanlar ve Allerji


Hayvanların allerjiye neden olan hücreleri sıklıkla tüy, saç, tükrük ve/veya idrardan kaynaklanır. Köpeklerdeki allerjik materyalin %90’ı solunamayan partiküllerde bulunurken, kedilerdeki allerjik materyalin çoğunluğu solunabilen partiküllerde bulunur.

Kedinin majör allerjeni olan Fel d 1 ve köpeğin majör allerjeni olan Can f 1 olarak bilinmektedir. Hayvan allerjenlerinin önemli özelliği havada uzun süre asılı kalabilmeleri ve yapışkan özellikleridir. Bu özellikleri sayesinde hayvan allerjenleri kolaylıkla hayvan olmayan ortamlara taşınırlar.

Kedi olmayan evlerde tespit limitinin altından 100000ng/g’a kadar yükselebilen kedi allerjen düzeyleri bildirilmiştir. Kedi olan evlerde ise bu düzey 8@300000ng/g gibi değişken bir aralığa sahiptir. Köpekler için de benzer bir tablo mevcuttur. Köpeksiz evlerde konsantrasyon 110@82500IU/g, köpek varlığında ise 1100@585000IU/g olarak bulunmuş. Kolaylıkla taşınmaları sayesinde evcil hayvan olmayan evlerdeki allerjik bireyleri etkileyebilirler. Bu nedenle alerjisi olan bir kişinin evinde hayvan bulunmasa dahi bu nedenle hassasiyet göstermeyeceği düşünülmemelidir.

Hayvanlardaki alerjen madde miktarı bulunduğu yerin nem, ısı ve bina yapısından etkilenmediği için, çogunlukla hayvanın ev içinde yerini değiştirme ya da bahçede bırakılma gibi sonuçlar üretme çözüme yardımcı olmamaktadır.

Yorum Yaz