Erken Boşalmanın Nedenleri

Erken boşalma pek çok erkeğin sorunu ve başlarına gelmesinden korktukları bir durumdur. Erken boşalma özde cinsel ilişkinin istenildiği kadar uzatılamaması olsa da, çeşitli kaynaklar 30 saniye ile 2 dakika arasında kalan süre içinde boşalmanın gerçekleşmesine erken boşalma demektedirler.

Erken boşalmanın psikolojik ya da fizyolojik pek çok nedeni vardır. Cinsel ilişkinin fazla heyecan taşıması erken boşalmanın nedenlerinden biridir. Tamamen sekse odaklanan birey, ilişkiye girmeden dahi boşalabilir. Genellikle genç erkeklerde görülen bu erken boşalma tipi deneyimsizliğin işaretidir ve muhtemelen zaman içinde düzelecektir.

Endişeler erken boşalmanın bir diğer nedenidir. Boşalma bir gevşeme ve rahatlama mekanizmasıdır. Pek çok kaygı yüzünden gerilen erkek fazla stres nedeni ile ilişkiye odaklanamaz ve bilinçsizce de olsa bir an önce rahatlamak ister. Gerilim, kendini ayarlayamamaktan çekinme, dinsel inançların hatırlanması, yakalanma korkusu, hastalık ya da yorgunluk, ilişkinin duygusal boyutunun stresli olması, gebelik endişesi, partneri tatmin edememe korkusu ve yetersizlik duygusu, erken boşalmamaya odaklanma gibi pek çok sebep yüzünden gerçekleşebilir.

İlk cinsel deneyimlerin hızlı yaşanması alışkanlık yaratabildiğinden erken boşalmalara neden olur. İlk deneyimlerini genellikle rahatsız ortamlarda kaçamak şeklinde yapan kişilerde bu durum kalıcı olabilir.

Mastürbasyon yapmak erken boşalmanın bir başka nedenidir. Bir partneri olmadığından en kısa yoldan tatmin olmaya çalışan ve alışan fizyolojik sistem her zaman olduğu gibi erken boşalmaya ayarlanacaktır.

Cinsel ilişkide kesin orgazm hedeflenmesi başkabir neden olabilmektedir. Partnerinin mutlaka doyuma ulaşmasını isteyen ilişkinin kontrolünü kaybederek erken boşalabilir.

Boşalma vücutla olduğu kadar beyinle de ilgilidir. Aklını ilişkiye verememe, duyguları denetleyememe halinde erken boşalma kaçınılmazdır.

Pek çok toplumda cinselliğin tabu sayılması nedeni ile kadın ve erkeğin deneyimsizliği, eğitim eksikliği diğer nedenlerdendir.

Yorum Yaz