El Yıkamanın Önemi

Ellerin sık sık ılık su ve sabunla yıkanması bulaşıcı hastalıkları önlemenin en etkili yoludur. Bakteri ve virüslerin en temel geçiş yolu el teması ile olmaktadır. Elleri yıkamak zararlı mikroorganizmaları öldürerek ya da su ile akmalarını sağlayarak ciltten uzaklaştırır.

El yıkamanın doğru yapılması koruyuculuğunu arttırır. Elleri doğru yıkamak için öncelikle su açılarak eller ıslatılır. Su yakıcı sıcaklıkta olmamalıdır. Sabun alınarak tüm elleri örtecek şekilde köpürtülür. Uzmanlar sıvı sabun ile yıkamanın daha etkili olduğunu düşünmektedir. Köpüklenen eller yaklaşık bir dakika boyunca ovalanır. Eller hiç köpük kalmayacak şekilde durulandıktan sonra kağıt bir havlu ile su kapatıldıktan sonra sıcakhava ya da kağıt havlu ile eller iyice kurulanır.

Özellikle tuvaletten sonra elleri yıkamak çok önemlidir. Sindirim sistemi ile ilgili ciddi hastalıkların pek çoğu dışkı teması ile bulaşmaktadır. Çalışmalar pek çok insanın ellerini sadece birilerinin baktığını düşündükleri zaman yıkadıklarını göstermektedir.

El yıkamak basit bir iş olmasına rağmen sağlığı korumak adına büyük bir önem taşır.

Eller kirli tabakları temizledikten, bebeğin altını değiştirdikten sonra, çiğ et tuttuktan sonra, bir evcil hayvana dokunduktan hapşırdıktan ya da öksürdükten sonra, yemeklerden önce ve sonra, yiyecekleri hazırlamadan önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra yıkanmalıdır.

Yorum Yaz