Doğum Öncesinde Emzirmeye Hazırlık

Bebeğin ne şekilde besleneceği konusu doğumöncesi dönemde kararlaştırılması gereken bir konudur. Böylece anne eğer emzirmeye karar vermişse bunun eğitimini doğum gerçekleşmeden önce alabilir. Anne emzirmenin faydaları konusunda bilgilendikten sonra emzirme teknikleri konusunda bilgilendirilir. Anne emzirme eylemini doğal olmayan, kirli ve çok fedakarlık isteyen bir durum olarak değerlendiriyorsa yararlarına rağmen emzirmek istemeyebilir. Bazı kadınlarda ise emzirme güdüsü ancak doğum gerçekleştikten sonra ortaya çıkar. Bu nedenle emzirmek istemeyen bir kadın doğumdan sonra emzirmeye de karar verebilir. Doğumdan önce emzirmek isteyen bir anne adayı ise çeşitli problemlere rağmen emzirmede başarı sağlamaktadır.

Doğum öncesi dönemde emzirme hazırlığı yapılırken herhangi bir nemlendirici vb. krem, losyon kullanımının emzirmeyi başarılı hale getirdiği söylenemez. Ancak yine de anne adayı vazelin lanolin gibi maddelerle bu dönemde göğüslerine masaj uygulayabilir. Alkol ve kurutucu maddeler kullanımı meme derisini tahriş etmekte ve çeşitli problemlere neden olmaktadır.

İçe dönük ve düz meme başları emzirmenin başarısızlığa uğramasına neden olduğundan bu durum mevcutsa doğum öncesinde meme uçlarını hafifçe dışarıya çekmekte fayda olabilir. Ancak işlem çok nazik olarak gerçekleştirilmelidir.

Doğum zamanına altı hafta kala günde iki kez meme uçlarının herbiri 30 saniye boyunca parmak arasında yuvarlama, 15 saniye havlu ile hafifçe sürtme ya da memeye masaj yapma uygulamalarından biri yapılabilir. Bu alıştırmalar doğum döneminde memenin hassasiyetini azaltarak emzirmeyi kolaylaştırmaktadır.

Bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken memenin aşırı uyarılmamasıdır. Çünkü memenin uyarılmış olması vücut tarafından doğumun başladığı şeklinde algılanarak erken doğum gerçekleşebilir. Bu yüzden bu tür uygulamalar ancak doktor tavsiyesi ve kontrolünde yapılmaktadır.

Yorum Yaz