Doğru Zayıflama

İnsanlar çoğu zaman düşünmeden kulaktan duyma bir kısım yanlış inançları uygulamaya çalışarak kilo kaybedeceklerini düşünürler. Bu yanlış uygulamalar sonucu kendilerini gereksiz bir açlığa mahkûm ederler. Hatta yetersiz beslenme durumuna düşerler. Aç kalarak kilo kaybedeceklerini sanmaktadırlar.

Yaş ilerledikçe insanda doğal olarak vücut ağırlığında artış görülür. Besinlerin türü, kalıtım ve egzersiz alışkanlığına bağlı olarak biriktirilen yağ miktarı değişir. Kalıtım değişmez bir faktör olmasına rağmen, beslenme ve egzersiz alışkanlığı yağ oranının artmasını veya azalmasını belirleyen faktörlerdir. 30 yaşından sonra serbest yağ kütlesi giderek artmaktadır. Bu durum kas kütlesindeki azalma ve kemik minerali kaybından oluşur. Her iki şartlarda kısmi olarak fiziksel aktivitedeki azalmadan sonuçlanır.

Kilo kontrolünün en doğru yolu, düzenli egzersiz yapmak ve bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemektir. Fiziksel aktivite ile kilo kontrolünün bağlantılı olduğu görüşü hemen herkes tarafından tartışmasız kabul edilir. Sağlıklı olabilmek için vücutta çok büyük değişiklikler yaratmaya gerek yoktur; fiziksel aktivitede küçük bir artış ve buna bağlı olarak yağ oranındaki ufak bir azalma bile sağlığımız için önemli kazanımlar sağlayabilir. Beslenme uzmanları beden kompozisyonunun egzersiz performansı ile ilgili olduğunu; diğer bir deyişle, vücudumuza giren enerji miktarının fiziksel aktivite ile harcanan enerji miktarından fazla olmasının kilo almamıza neden olacağı görüşünü savunmaktadırlar. İnsan vücudunu, vücut yağı ve yağsız vücut ağırlığı olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Yağsız vücut ağırlığı, yağ kütlesi dışındaki tüm vücut dokuları anlamına gelmektedir; kemik, su, organlar, kaslar vs. Vücut yağı ise elzem ve elzem olmayan yağ dokuları olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır.

Elzem yağ; vücut fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için gerekli olan yağ dokularıdır. Erkeklerde toplam vücut ağırlığının yaklaşık % 3-5’ i, bayanlarda ise % 8-12’ dir. Elzem olmayan yağ dokusu ise; vücut için gerekli olan yağların dışında depolanan yağlardır. Elzem olmayan yağların depolanma miktarı her kişide farklıdır. Kişinin genetiğine, yaşına, cinsiyetine, beslenmesine, metabolizma hızına, aktivite seviyesine göre değişir. Bu yağlarının depolanma sebebi genellikle vücudun harcadığından fazlasını almasıdır. Kilo kontrolü vücutta bulunan elzem olmayan yağların artışının önlenmesi ile sağlanabilir.

Yorum Yaz