Dişlere Dost Yiyecekler

Özellikle diş ve dişeti sorunlarında doğru beslenmenin önemi büyüktür. Bazı gıdalar dişlerde hasarlara neden olurken, bazıları diş sağlığını korumaktadır.

Diş plakları dişlerin tüm yüzeyini kaplayan yapışkan besin, bakteri ve diğer maddelerin oluşturduğu görünmez bir film tabakasıdır. Fazla şeker ya da nişasta plak ile temas ettiğinde dişlere 20 dakika içinde saldırır. Tekrarlanan saldırılar diş çürümelerine yol açar, diş minesini bozar. Ayrıca plaklar dişeti ve çene kemiğine zarar veren toksinler üretir.

Bazı gıdalar diş çürüğünü davet ederken, bazı besinler de plak birikimi ile mücadele eder. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Dost besinler:

* Lif açısından zengin meyve ve sebzeler. Liflerin ağız içinde bir deterjan etkisi vardır. Bu besinler tükürük salgılanmasını teşvik eden en doğal savunma mekanizmalarıdır. Tükürük kalsiyum ve fosfat içeriği ile ağzın bozulan doğal yapısını yeniler. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

* Süt ürünleri. Tıpkı tükürükte olduğu gibi kalsiyum ve fosfat içeren peynir başta olmak üzere süt ürünleri ağızda kaybolan mineralleri geri koyar. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

* Çay. Çay bakteri plağı ile etkileşim sağlayan polifenoller içerir. Bu madde bakterileri öldürür ya da saldırıcı özelliklerini engeller. Ağızdaki asit yapısını dengeler. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

* Şekersiz sakız. Ağızdaki gıda partiküllerini temizler ve tükürük salgılanmasını tetikler. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

* Meyan. Ağız için zararlı olan ve plak oluşturan bakterilerin büyümesini durdurur. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

* Florür. Florür içeren su ve gıdalar dişleri korumaya yardımcı olur.

Düşman Besinler:

* Şeker. Şeker yenildikten sonra dişlerin temizlenmesini gerektiren bir maddedir. Şekerli gıdalar, karamel ya da öksürük şurubu, formu ne olursa olsun dişlere yapışarak, boşlukları doldurarak bakteri üremesine açık bir ortam oluşturur. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

* Nişastalı Gıdalar. Nişasta kompleks karbonhidratlar içerir. Ağızda sıkışan ufacık bir parça ekmek ya da patates milyonlarca bakteriyi beslemektedir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

* Gazlı içecekler. Büyük şeker kaynaklarıdır. Ayrıca diş minesini aşındıran fosforik ve sitrik asitler içerirler. Enerji içecekleri, çok şekerli çaylar ve limonatalar da çürüğü hızlandırır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

* Alkol. Ağız kurumasına neden olur. Böylece hızla plak oluşur.

* Limonu emerek yemek diş minesini aşındırır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Diş çürümesi ve plaklarını önlemek için şekerli gıdalar yemek esnasında tüketilmelidir. Besleyici gıdalar tercih edilmeli, tükürük akışını arttırmak için şekersiz sakızlar çiğnenmelidir. Yemeklerden en geç 20 dakika sonra dişler fırçalanmalı, florürlü sular içilmelidir. Dişler günde en az iki kez fırçalanmalı ve mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.

Yorum Yaz