Diş Eti İltihabı

Diş eti hastalıkları genellikle ciddi ancak çoğunlukla gözardı edilen sağlık sorunlarındandır. Başlangıçta kırmızı ve şişkin olan diş etleri kanamalıdır. Tedavi edilmediğinde yumuşak dokuda çok ciddi enfeksiyonlara yol açar ve diş kaybı ile çene kemiklerinde hasara yol açar.

Kronikleşmiş diş eti iltihabı kan şekerini yükseltir, kalp krizi ve felç riskini arttırır. Hamile kadınlarda doğmamış bebeğin sağlığını etkiler ve prematüre doğumlara neden olabilir.

Diş eti hastalıklarının en bilinen nedenleri sigara kullanımı, kalıtım, bağışıklığın zayıflaması ve en önemlisi ağız ve diş hijyenine uyulmamasıdır. Pek çok diş probleminde olduğu gibi diş eti iltihabı şeker ve nişastalı besinlerin diş üzerine yapışarak bir tabaka oluşturması ve bakterilerin burada yerleşmesi ile başlar.

Fırçalama ve diş ipi kullanımı bu plağın oluşumunu azaltır. Ancak plaklar hızlı bir şekilde yayılır ve sertleşerek dişlere yerleşir. Yani ağız temizliğinde yapılan küçük bir ihmal plak oluşumu ile sonuçlanır. Diş eti çizgisinde oluşan tartar bakteriler için bir alan oluşturur. Tartar fırçalama ya da diş ipi ile kaldırılabilecek türden yapılar değildir. Ancak profesyonel olarak temizlenip ortadan kaldırılabilir. Plak ve tartar diş etlerini tahriş ederek enfeksiyona yol açar. İltihap zamanla dişler ve dişetlerini daha fazla bakteri ile doldurmakta ve bir kısır döngü içine girmektedir. Bakteri arttıkça tartar, tartar arttıkça bakteri artmaktadır. Zamanla iltihap dişleri ve kemik dokuyu etkisi altına alır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir

Ağız hijyeni, düzenli temizlik, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı ile diş eti hastalıkları önlenebilirdir. Diş etlerinin sağlıklılığının işareti sert ve soluk pembe olmalıdır. Kırmızı, şiş diş etleri bir sorunun göstergesidir ve diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş eti iltihabının belirtileri ağız kokusu ve kötü tad varlığı, gevşemiş diş etleri, dişlerde ve aralarında pus, şişlik ve kırmızılık, kanama ve hassasiyettir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Diyabet ve insülin kullanımı, ilaç kullanımı, bağışıklık zayıflığı, ailede diş eti hastalığı olması, hamilelik menapoz gibi hormonal değişiklikler, beslenme bozukluğu, ağız temizliğinin ihmali ve sigara kullanımı diş etli hastalığı riskini arttırmaktadır.

İyi bir ağız hijyeni hastalığa karşı en iyi savunmadır. Erken evrede farkedilen diş eti problemlerinde pofesyonel tartar ve plak temizliği ile tedavi kolayca yapılırken, ileri evrede antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Enfeksiyon iyileştirilem8ediği takdirde cerrahi operasyon gerektirebilir.

Diş eti iltihabından korunmak için bakterilerin dişlere yapışmasını engelleyen kızılcık suyu içilmesi, şekersiz ve xylitol içeren sakızlar çiğnenmesi önerilir. Balık ve keten tohumundaki omega-3 yağ asitleri kemik yıkımını azaltmaktadır. C vitamini içeren besinler bağışıklığı desteklemekte, sarmısak ise iltihapla savaşmaktadır.

Nişastalar, beyaz ekmek ve pirinç, makarnalar plak ve tartar oluşumuna yol açtığından az tüketilmelidir.

Dişler yemeklerden sonra ve yatmadan önce fırçalanarak günlük bakımları yapılmalı, 6 ayda bir diş hekimi kontrolünden geçilmelidir. Sigaradan kaçınılmalı, stresi azaltarak düzenli uyunmalıdır. Folik asit tüketilmeli, kekik ve papatya çayları gargara olarak kullanılmalıdır.

Diş fırçası seçiminde çok sert kıllardan kaçınılmalı, mümkün olduğuunca çok yüzeye erişen açılı fırçalar tercih edilmelidir. Fırçalar 3-4 ayda bir değiştirilmelidir. Elektrikli diş fırçaları özellikle sorunlu diş ve kemik yapılarında tavsiye edilmektedir.Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

2 Responses to “Diş Eti İltihabı”

  1. ali semer Says:

    Peki diş fırçası seçiminde sertlik derecesini neye göre belirleyebilirz hocam. Yani en faydalısı yumuşaksa veya ortaysa neden seertler satılıyor, ucuz olduğu içinmi?


  2. saç dökülmesi Says:

    sigarayı bıraktım yapilan zamlara karşı olarak almadım bu kararı bir arkadaşım akciger kanseri oldu ve onun durumundan çok etkilenerek bıraktım suyun dibinde oluşan yosun gibi düşünün en ufak bir operasyonda o yosunlar kana karışıyor ve sonucu allah korusun ölüm oluyor.


Yorum Yaz