Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sık sık başka sorunlarla karıştırılan bir rahatsızlık olmasına karşın dört asıl tanı şartı bulunmaktadır. Bunlar dikkati verememe, dikkatin çabuk dağılması, duygu ve davranışlarda dürtüselliğe yer vermek, aşırı hareketlilik ve yerinde duramamaktır.

Bir kişide dikkat eksiksikliği ve hiperaktivite olduğunu söylemek için bu şartlardan en az ikisinin görülmesi, 6 ay süreklilik göstermesi ve hayatta sorunlara yol açması gerekir.

Dikkatsizlikte nesneleri kaybetme, dinlemiyormuş gibi görünme, ayrıntıları fark edememe, basit hatalar yapma, unutma, başlanan işi bitirmeme, sorumluluk hissi olmaksızın yaptığını yarım bırakabilme vardır.

Kıpır kıpır olan, yerinde duramayan, oturmakta güçlük çeken, uygunsuz koşan, tırmanan, sabit kalmak zorunda kalınca huzursuzlanan, sessiz kalmakta güçlük çeken, söz kesen, çok konuşan, dinlemeyen, sıra beklemeyi sevmeyen ve bundan huzursuzluk duyan kişilerde ise hiperaktivite olduğu söylenebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite genellikle 7 yaşından önce başlamaktadır. Kişinin iş, okul ve sosyal hayatını etkileyen bu sorun çocuklarda gelişim düzeyine göre farklı belirtiler gösterebilir.

5 yaşına kadar olan okul öncesi çocuklarda çevreye uyum sorunu, aşırı merak, öfke ve sakinlik nöbetleri, gürültü yapma, aşırı hareketlilik, tehlikeli davranışlar gösterme, itme vurma gibi hareketlerden şikayet edilirken, 12 yaşına kadar olan çocuklarda ödev yapmama, sorumluluk kabul etmeme, direnç ve inat gösterme ve basit hatalar görülür. Erişkin hastalarda ise plan yapmakta zorlanma, sürekli iş ve arkadaş değiştirme, ani sinirlenme ve öfke nöbetleri, unutkanlık ve zaman koordinasyonunda problemler vardır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite genellikle erkeklerde görülür. Hastaların yarısından daha azında aşırı hareketlilik olmasına karşın, yerinde duramama, sürekli konuşma, el-kol salllama ve uyku sıkıntıları gözlemlenmektedir. Bu kişilerde davranış, öğrenme ve dil bozuklukları da görülebilir.

2 Responses to “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite”

  1. ahmet Says:

    oglum dikkat dagnıklıgı var ne yapmam ve nasıl davranmam lazım derslerinde başarısız


  2. sunay Says:

    oğlumda dikkat dağınıklığı var dersleri çok iyi ama dikkat dağınıklığı yüzünden çok basit hatalar yapıyor.bunu nasıl aşabiliriz.


Yorum Yaz