Diabetik retinopati

Diabetik retinopati retinadaki kılcal damar yapısının değişmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Bütün dünyada 40-65 yaş grubunda körlüğe sebep olan en önemli hastalıktır. Diabetik retinopati şeker hastalığının en önemli yan etkilerinden biridir.

1922 yılında bulunan insülin ilk kez 1925 yılında kullanıldı. Şeker hastalığına karşı geliştirilen diğer ilaçların da bulunmasıyla şeker hastalarının ömürlerinde büyük bir uzama oldu. Bu uzama ile birlikte diyabetik retinopati görülme sıklığı da artmış oldu. Diabet teşhisi konan hastaların yaklaşık % 3-5’inde teşhis anında retinopati bulguları mevcuttur. Diabetik Retinopati görülme sıklığı diabetin insüline bağımlı olup olmadığına göre farklılık göstermektedir. İnsülin bağımlı diabette, gelişme sıklığı diabetin başlama yaşının puberte öncesi, 30 yaş altı ve üstü oluşuna göre farklılık gösterir.

Diabetik Retinopatinin en önemli belirleyicisi hastalığın süresidir. Ergenlikten önce ve ergenlik esnasında başlayan diabette retinopati gelişim oranı artar. En hızlı retinopati gelişim hızı bu grupta görülür. Diabetik retinopatisi olup, kan şekeri iyi kontrol edilen hastalarda, ilaç ile tedavi edilenlere göre daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Diabetik böbrek hastalığı diabetik retinopatinin bir göstergesidir. Hamilelik esnasında bu hastalığa maruz olmayan diabetik kadınların onda birinde hamilelik sırasında hastalığın geliştiği bilinmektedir.

Diabetik Retinopati, kanda şekerin anormal yükselmesi veya insülin yetersizliği sonucu ortaya çıkan retinada kılcal damar,toplardamarcık ve küçük çaplı atardamarların tutulduğu spesifik bir damar ve buna eşlik eden bir sinir hastalığı olarak tanımlanabilir. Diabetik hastaların retinalarında ilk ortaya çıkan anatomik değişikliğin, retinadaki damarların zarında olan seçici kayıp olduğuna dair yaygın bir kabul vardır.

Yorum Yaz