Çocuklarda Kulak Enfeksiyonları

Kulak iltihabı çocuklarda en sık görülen çocukluk çağı hastalıklarındandır. Otitis media ya da orta kulak iltihabı olarak bilinen bulaşıcı olmayan ve kulak zarını etkileyen enfeksiyonlardır.

Genellikle soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyonla gelişir. Orta kulak iltihaplanır. Östaki tüpü çocuklarda enfeksiyon oluşumuna daha müsait yapıdadır. Kulak enfeksiyonları çoğunlukla tedavi olmadan kendiliğinden temizlenir. Ancak çok küçük bebeklerde ve çocuklarda devam eden ciddi enfeksiyonlar kesinlikle tıbbı tedavi gerektirir. Sağlıklı yağam tarzını benimsemek ve bağışıklığı güçlendirmek kulak enfeksiyonu oluşma riskini azaltmaktadır.

Kulak enfeksiyonları en çok üç yaşın altındaki çocukları etkilemektedir. İstatistikler bu gruba giren çocukların beşte dördünün kulak iltihabı problemi yaşadığını göstermektedir.

Kulak enfeksiyonunun en sık görülen belirtisi kulak ağrısıdır. Denge zorlukları, sinirlilik ve ağlama, kulakta akıntı, yorgunluk ve kırgınlık, ateşin yükselmesi, işitme güçlüğü, uykusuzluk ve kulak kaşıntısı diğer önemli belirtilerdir.

Östaki tüpünün sıvı drenajını zorlaştırdığı için küçük yaşta olmak, kimyasal madde ve dumana maruz kalmak, çoğunlukla gruplar halinde bulunmak ve kreşlerde olmak, sonbahar ve kış aylarında olmak, lenf bezlerinin şişmiş olması, diş ve diş eti hastalıklarına sahip olmak, bebeklerde beslenme pozisyonunun hatalı olması, bağışıklık sistemi zayıflığı, grip ve soğuk algınlığı olması, su kaçmaları orta kulak iltihapları için önemli risk faktörleridir.

Kulak iltihapları genellikle kendiliğinden düzelme eğiliminde olsa da altı ay içinde birden fazla tekrarlaması, şikayetlerin 72 saatten uzun sürmesi söz konusu ise çocuk doktora götürülmelidir. Kulak enfeksiyonları genellikle ilaç tedavisi ile düzelirken çok şiddetli vakalarda kulak içindeki akıntıyı çıkarmak için cerrahi sıvı drenajı yapılır.

Sürekli tekrarlayan kulak iltihabı işitme kaybı, dil gelişimi geriliğive konuşma problemlerine neden olabilir. Bu nedenle bazı durumlarda doktorun tavsiyesi ile kulak ameliyatı yapılması mümkündür.

Çocuklar genelde sebze ve meyve tüketmekten pek hoşlanmamalarına karşın bu besinler çekici hale getirilerek mutlaka yemesi sağlanmalıdır. Kepekli tahılların tüketimi gereken mineral ve vitaminleri sağlayarak bağışıklığın desteklenmesi gerekir. Xylitol içeren sakızların çiğnenemesi kulak enfeksiyonu riskini azaltmaktadır. Balık ve keten tohumu, yararlı bakteriler içeren yoğurt bolca tüketilmelidir.

Hassasiyete sebep olabileceğinden inek sütü, bağışıklığı baskılayan şeker ve şekerli gıdalar ve içecekler en aza indirilmelidir.

Çocukların sigara dumanına maruz kalması engellenmeli, anne sütü ile beslenen bebeklerde daha dik bir konumda emzirme sağlanmalıdır. Uyumak üzere iken eline biberon bırakılmamalıdır. Çocukların kirli deniz, havuz vb. yerlerde özellikle başlarını suya sokmalarına engel olunmalıdır. Çocuk düzenli şekilde uyutulmalı ve uyandırılmalıdır.

Kulak enfeksiyonu olan çocuk yakından izlenmeli ve ateşi sık sık kontrol edilmelidir. Hastalık esnasında bağışıklığını güçlendirecek besinler ve bitki çayları içmesi sağlanmalıdır. Enfeksiyon tamamen geçmeden ve risk varlığında yüzme ve banyo gibiıslak işlerde kulak tıkacı kullanılmalı, hem ebeveynler hem de çocuk ellerini sık sık yıkayarak göz, burun ve ağız gibi organlarına dokunmamalıdır.

Kulak iltihabı sırasında ve olmamak için ekinezya çayı günde üç defaya kadar birer fincan, antibiyotik özellikleri nedeni ile bir kaç diş sarımsak tüketimi önerilmektedir.

Yorum Yaz