Çocuklarda Kemoterapinin Beslenme Üzerindeki Yan Etkileri

Kemoterapi ilaçları genellikle tüm çocukluk dönemi kanserlerinde kullanılmaktadır. Kanserli hücreleri hedefleyen bu ilaçlar, tedavi için vücutta salınırken, diğer sağlıklı hücrerlerde de bir takım yan etkilere neden olur. Mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık ve yemek yiyememe en çok görülen yan etkilerdendir. Bu tür etkilere karşın asıl faydası nedeni ile ilaçların kullanımı sıktır. Kemoterapi ilaçları böbrek, sindirim sistemi ve beslenme, besinlerin öğütülmesi gibi noktalarda güçlüklere yol açabilir.

Bazı ilaçlar büyük organlarda hasarlara neden olurken, bazı ilaçlar ise bulantı ve kusma yapmayan formlardadır. Bulantı ve kusma varlığı beslenme miktarlarının azalmasına, protein kaybına, vücudun sıvı dengesini etkilemeye, zayıflama ve halsizliğe neden olur. Kimi kemoterapi ilaçları tat alma duygusunu değiştirdiğinden gıdaların alınmasını güçleştirmektedir. Mukozit denilen ağız içi yaralara neden olan bazı ilaçlar sebebiyle ise beslenme sınırlanmakta, çiğneme ve yutma eylemleri güçleşmektedir.

Bir başka grup ilaç kabızlık ve bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir. Ayrıca değişik ilaçların kullanımı neticesinde siroz, kan şekeri yüksekliği, şişmanlık, ülser, vücutta su tutulumu olabilmektedir.

Bütün bu yan etkilere karşın, kanserli dokuları kontrol eden kemoterapik ilaçların fayda-zarar oranı göz önünde bulundurularak kullanılmasına devam edilmektedir.

Yorum Yaz