Çocuklarda Burun Kanaması

Çocuklarda burun kanaması sık oluşabilen, aniden başlayan ve genellikle kendiliğinden düzelen bir durumdur. Küçük çocuklarda yılda en az bir defa kanama olması normaldir. Normalden fazla tekrarlayan burun kanamaları altta yatan ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.

Burun kanamasının çeşitli nedenleri vardır. Burnun bir travmaya uğraması en sık görülen kanama nedenidir. Burnu sertçe bir yere çarpmak, içine bir nesne sokmak gibi durumlar bu gruba girer. Burun ya da kafatası kemiklerinin kırılması da bir kanama sebebidir. Alerji, enfeksiyon ve soğuk algınlığı, burun zarının şişmesi ve tahriş olmasına neden olur. Bu da en küçükbir kaşıntı ya da darbede, kuvvetli bir hapşırma ya da sümkürmede burnun kanamasına yol açar. Kış ve sonbahar aylarında düşen nem seviyesi burun içinde kuruluğa ve damarların çatlayarak kanamasına sebep olur. Genetik nedenler ya da ilaç kullanımı nedeni ile oluşan kan pıhtılaşması sorunu da burun kanamasının bir başka nedenidir. Nadiren de olsa tümör oluşumu burun kanaması nedenleri arasındadır. Küçük çocuklarda kanamaya yol açan burun içi tümörler genellikle iyi huylu olmakla birlikte doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Çocuklarda haftada bir-iki defa burun kanaması olması genellikle normal bulunmaktadır. Sürekli tekrarlayan kanamalar hem aile, hem de çocuk için korkutucu olmaktadır. Kanama esnasında kan yutulması bulantı ve kusmaya yol açabilir. Çocukta bir tümör ya da pıhtılaşma sorunu tespit edilmişse sık kanamalar tehlikeli kabul edilir. Tehlikeli burun kanamaları genellikle evde kolaylıkla kontrol altına alınamazlar. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Aşırı sayıda ve şiddetle kanama olmayan bir çocukta anemi gelişme riski fazla değildir. Ancak kanamalar sıklaştığında kansızlık oluşabilir. Doktorunuz gerekli görürse kan nakli yapılmasını isteyebilirse de bu duruma çok sık rastlanmaz. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Çocuğunuzun burnu kanıyorsa öncelikle sakin olup, heyecan ya da korkuya kapılmasına engel olmalısınız. Çocuk karşısındakine güvenip, sakin olduğunda kanama daha kolay kontrol altına alınacaktır. Çocuğun kafasını kalp seviyesinden yukarıda tutarak hafifçe başını öne eğdirin. Çocuğu düz bir konumda yatırmayın. Çocuğun burnundaki kan pıhtılarını temizleyin ve baş parmaklarınız ile burnun yanındaki yüz kemiklerine bastırın. 5 dakika boyunca bu pozisyonda durun ve burnu bırakın. Eğer kanama devam ediyorsa aynı adımları tekrarlayın ve 10 dakika daha bekleyin. Eğer kanama durmamışsa bir doktor çağırın ya da acil servise gidin. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Burun kanamalarını engellemek için çocuğu burnuna fazla dokunmaması için öğütleyin. Tırnaklarını kısa tutun ve sivrilmelerine izin vermeyin. Burnun içini nemli tutun. Kış aylarında oda nemlendiricileri kullanın ve tuzlu su ile çalkalayın. Aldığınız önlemlere rağmen kanamalar devam ediyorsa gerekli tetkiklerin yapılması için bir hekime başvurmalısınız.

Doktor burun kanamasının kaynağını görmek için endoskopiden yardım alabilmektedir. Kanama bir damarın çatlağından meydana geliyorsa koterizasyon yöntemi ile dağlama yapılabilmektedir.

Burun kanaması yanında ağızdan da kan geliyorsa ve kan kahve telvesi gibiyse, rengi kahverengi ise ve kusma eşlik ediyorsa evde kanamanın durdurulmasına çalışılmadan derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz