Çocuklarda Ağız Hijyeni

Ağız hijyeni, sağlığın ve yaşamın bütünüyle ilgilidir. Ağız içindeki dişlerin normal ve sağlıklı olmasının, diş etlerinin hasta olmamasının insan vücudunun gelişmesinde ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesindeki rolü oldukça büyüktür. Ağız mukozasında meydana gelen bir takım yaralar, eksik dişler, iyi gelişmemiş ya da çürük dişler, kişinin alması gereken gıdaları gereği gibi yiyememesine ve dolayısıyla hastalıklara karşı yeterli direnç gösterememesine yol
açar.

Erken kontroller ve koruyucu tedaviler çocuğun gelecekte de sağlıklı dişlere sahip olması için gereklidir. Erken dönem çürükleri ya da biberon çürükleri nedeniyle diş sorunları erken dönemlerde başlayabilir bu nedenle koruyucu programlar önem taşımaktadır. Sağlıklı çocukların yiyecekleri çiğnemeleri ve konuşmaları kolay olacak kendilerine güvenle gülümseyeceklerdir. Çocuk iyi bir alışkanlıkla yaşamına başlayacaktır. İyi bir ağız hijyeni; dişlerin fluoridli diş macunları ile fırçalanması, diş ipi kullanılması ile sağlanır.

Dişlere uygulanacak koruyucu tedavilerin başında diş fırçalama gelir. Çocuk diş fırçaları yumuşak ve yuvarlatılmış uçlu, küçük başlı olmalı ve sık sık kontrol edilerek eskidikçe değiştirilmelidir. Dört-beş yaş grubu çocuklar dişlerini kendi başlarına fırçalayamazlar. Ebeveyn mutlaka bu işlemi bir ayna önünde çocukla birlikte yaparak çocuğun dişlerini fırçalamasını sağlamalıdır. Çocuğun arkasında durarak aynanın önünde birlikte fırçalanmalı ve çocuğun fazla diş macunu yutması önlenmelidir. 7 yaşındaki çocuk dişlerini kendisi fırçalayabilir. Dişler kontakt haline geçtikten sonra yani yaklaşık 8 yaşından sonra da çocuk diş hekimi önerisi ile diş ipi kullanımına geçebilir.

Yorum Yaz