Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar – Frengi (Sifilis) II

Sifilis Papulosa: Gövdede yaygın olarak görülen, simetrik, kaşıntısız deriden hafif kabarık, bakır kırmızısı renginde papüllerdir. Papüller avuç içinde, ayak tabanında ve genital bölgede gruplar halinde görülür Genital bölgedeki papüller, sürtünme nedeni ile vejetan bir durum alırsa pis kokulu bu papüllere “Condylamata Lata” denir. Bu durumda %50 86 oranında yaygın lenfadenopati vardır ve bulaştırıcı riski çok yüksektir Ayırıcı tanıda “Condylamata Accuminata” düşünülmelidir.

Sifilis Pustuloza:Nadir görülür. Akne sifilitika olarak adlandırılır.


Mukoza belirtileri; Ağız, farenks ve larenks mukozasında makuler ve papuler lezyonlar, Sert ve yumuşak damakta mercimek büyüklüğünde, kırmızı renkte makuller, Plak müköz denilen keskin kenarlı, yuvarlak hafif kabarık, üzeri düz, pembe kırmızı renkte papuller, Dil üzerinde parlak kırmızı renkli, mercimek büyüklüğünde papuller, Ağız çevresinde, dudak kenarlarında, erozyon, ülserasyon ve ragadlar görülür. Mukoza lezyonları ileri derecede bulaştırıcı özelliğe sahiptir. Ayırıcı tanıda stomatitler, aftlar, herpes simplex ve lökoplazi düşünülmelidir

Saç Dökülmeleri;
Güve yeniği şeklinde lokalize dökülmeler,
Kulak arkası, oksipital bölge ve kaş yanlarında dökülmeler,
Baştaki bütün saçlarda dökülme
Genel Lenfadenopati;
Bezelye büyüklüğünde, sert elastik kıvamda teker teker palpe edilebilir tarzdadırlar, Fistulize olmazlar, Dlk önce boyun, ense ve kulak arkası, daha sonra çene altı, koltuk altı ve inguinal bölge bezleri büyür. Epitroklear lenf düğümlerinin simetrik olarak büyümesi mutlaka sifilisi düşündürmelidir.
Pigment bozuklukları;
Gövdede hipopigmente lekeler (özellikle boyun bölgesinde sıra halinde yerleşir ve venüs gerdanlığı olarak adlandırılır.)
b) Latent Sifilis (2. Devir Sifilis);
Klinik bulgu yoktur. 3-4 kez residiv gösterir. Bulaştırıcı özelliği azalmıştır. Treponemal testler pozitiftir. Nontreponemal testler düşük pozitiftir.
c) Geç Sifilis (3. Devir Sifilis);
Erken sifilis geçtikten ortalama 3-5 yıl sonra başlar. Bu dönem organ yıkımı dönemidir. Klinik belirtiler asimetrik olarak yerleşir. Lenf düğümlerinde büyüme olmaz. Bulaştırıcı özelliği yoktur.
Deri belirtileri;
Tüberküller ve gomlar görülür (burun çökmesi, sert damak delinmesi) Nontreponemal testler % 50 pozitif olarak bulunur. Treponemal testler daima pozitiftir.
Organ belirtileri;
Kemik, göz, kulak, kalp, damar, akciğer, karaciğer, dalak, testis ve sinir sisteminde tutulumlar ve organ yıkımı görülür.

Yorum Yaz