Cilt Bakımı – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildiniz vücudunuzun dış etmenlerle ilk karşılaştığı bir nevi savunma kalkanıdır. Ayrıca cildiniz vücudunuzdaki en geniş organınız olmakla birlikte iyi bir bakımı ve özeni hak etmektedir.

Ne zaman aynaya baktığımızda cildimizde bir kırışıklık ya da bir isilik görsek hemen paniğe kapılırız. Uzun zamandır ihmal ettiğimiz cildimiz için hemen çeşitli bakımlar, maskeler yapmaya karar veririz. Oysaki cildimiz üzerinde sivilceler ya da kırışıklıklar çıktığı zaman ilgi göstermemiz gereken bir organımız değildir. Bunun aksine düzenli olarak cildimizle ilgilenmeli ve gerek cilt bakımını gerekse yüz bakımını yapmalıyız.

Cilt sağlığının korunmasında ilk dikkat edilecek husus; cildimizi dışarıdan gelen etkilere karşı korumaktır. Hava kirliliği, güneşteki ultraviyole ışınlar, ani sıcaklık değişimleri ve kalitesiz cilt bakım ürünleri kullanmak cildimizi olumsuz yönde etkileyen başlıca unsurlardır.

Özellikle yaz aylarında güneş ışınları yeryüzüne dik açıyla gelir ve bunun sonucu olarak cildimiz üzerinde son derece zararlı etkiler gösterir. Güneşin yoğun olduğu öğlen saatlerinde cildimize güneş kremi sürmeden dışarı çıkmamamız, alabileceğimiz başlıca önlemlerden birisidir. Yaz aylarında uzun süreli güneş ışınlarına temas eden ciltlerde, cilt kanserine yakalanma riskinin önemli ölçüde arttığı yapılan klinik çalışmalarca ispatlanmıştır. Ayrıca kullanacağımız geniş kenarlı şapkalarda bizi güneş ışınlarından büyük ölçüde koruyacaktır.

Cilt problemlerinin birçoğu da nemsizlikten kaynaklanır. Yaklaşık olarak %25 sudan oluşan epidermis tabakası sayesinde cildinizin nemli olmasını sağlayan vücudunuzu susuz bırakmayın. Kış aylarında bile günde en az 2 litre su için ve cildinize organik nemlendiriciler uygulayın.

Cildinizi düzenli olarak her gün temizleyin. Cildinizde bulunan gözeneklerin üzerini kaplayan toz ve ölü deri hücrelerini temizleyerek cildinizin nefes almasını sağlayın. Temizlik için asla ph seviyesini değiştirecek ürünler kullanmayın. Bunun yerine sıvı temizlik ürünleri kullanarak cildinizin PH seviyesini muhafaza etmeye çalışın. Dengeli beslenmenin de cilt sağlığı açısından son derece önemli olduğunu unutmayın.

Yorum Yaz