Bu Ağrıları Yok Saymayın

Günlük ağrılar yaşamın bir parçası olarak görülmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş insanalrda ağrı görülmesi normal kabul edilir. Ağrı çeken insanlar genellikle bunu dikkate almaz ya da ağrı kesici kullanarak atlatmaya çalışır. Oysa ki bazı ağrıların göz ardı edilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

1- Yayılan göğüs ağrısı: Göğüsten başlayarak çene ve omuzlara vuran ağrılar göğüste yoğun baskı nedeni ile kalbe oksijen akımının engellendiğini gösteriyor olabilir. Özellikle göğüs üzerine basılmış ve eziliyo hissi kalp krizinin habercisi olabilir. Bu durumda bir adet aspirin alınarak derhal bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

2-Alt sırtta uyuşturan ağrı: Kalçadan başlayarak bel ve omurga disklerini etkileyen ve uyuşma gibi bir his veren ağrılardır. Disklerde kopma ya da sinirler üzerinde baskı anlamına gelebilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır. Fiziki muayenede teşhis koyulmasının ardından dinlenme, ilaç, egzersiz ve cerrahi tedaviler gerekebilir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
3- Ayakta karıncalanmalı ağrı: 10 santim topuklu bir ayakkabı ile gezilmiş bir günün sonunda görülen ağrıya benzer. İğnelenme ve karıncalanma hissi ile gelir. Oldukça şiddetlidir. Bu ağrıların sebebi ise sinir hasarı ya da diyabettir. Doktora başvurulması gerekir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
4- Şiddetli başağrısı: Migren hastaları şiddetli baş ağrıları konusunda tecrübelidir. Herkes çevresinde migren ağrısı çekenlerin yaşadıklarını görmüştür. İşte buna benzer şiddetli ve ani gelişen baş ağrıları kötüye işaret olabilir. Kafatasında artan basıncın neden olduğu bu durumda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
5- Kızarıklık ve ateşle gelen bacak ağrısı: Bacaklarda kızarıklık, ateş ve şişkinlik yaşanıyor aynı zamanda kramplarla mücadele ediliyorsa bir damar trombozuna işaret edebilir. Bacak damarlarında oluşan bir kan pıhtısı kırılması durumunda damarlarda gezerek kalp ya da ciğerlere ulaşarak hayati tehlikeye neden olabilir. Doktora başvurulmalı ve onun önerisine göre kan sulandırıcı kullanılmalıdır. Bu durumda masaj benzeri faaliyetlerden kaçınılmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz