Brokoli alırken nelere dikkat edilmeli

BrokoliSon yıllarda tüm dünyada yapılan araştırmalar, brokolinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisini göz önüne sermiştir. Ülkemizde son dönemde faydalarının farkına varılan brokoli, hem içerdiği yüksek miktardaki vitamin hem de lif yapısı sayesinde mucize niteliğinde bir bitkidir.

Uzun vadede düzenli tüketimi sayesinde birçok kanser türünün önlenmesinde etkili olan brokoli, ayrıca lif yapısı sayesinde diyet yapanlarında vazgeçilmez yiyeceği haline gelmiştir. Bu kadar faydası brokoli bitkisini alırken dikkat etmeniz gereken son derece önemli noktalar var. Doğru biçimde kullanılmayan brokolinin yarardan çok zarar sağlayacağını unutmayın.

Brokoli YemeğiMarketten ya da pazardan aldığınız brokolinin taze olması dikkat etmeniz gereken birinci noktadır. Taze brokoli yeşil olur, sararmış olanları almaktan kaçının. Satın aldığınız brokoliyi buzdolabınızda 4 günden fazla bekletmeyin. En doğru kullanma biçimi pişireceğiniz kadar büyüklükte parçalara ayırıp fazlasını buzluğa koymaktır. Derin dondurucuya atılmış çiğ brokoli 6 ay kadar tazeliğini korumaya devam eder. Derin dondurucudan çıkarttığınız brokolinizi kaynar suda uzun süre haşlamayın. 10 dakikadan fazla pişen brokoli içindeki vitaminleri kaybeder.

Satın alacağınız brokolinin dış yapraklarını da kontrol etmeyi unutmayın. Yapraklarında böceklenme ya da böcek ısırıkları olan brokolileri kesinlikle almayın. Doğada her bitki kendini böceklerden korumak için çeşitli kimyasallar üretir. Bu kimyasallar böcekleri uzak tutan bir zehir özelliğindedir ve insanlar içinde son derece zararlıdır. Bu zehirli kimyasalın bulunduğu yaprağı ısıran böcekler zehirlenerek ölürler, böylece bitki kendini korumuş olur. Böcekler tarafından ısırılmış ve bu zehirli kimyasalları yoğun biçimde üretmiş bir brokoli bitkisi, pişirildiği zaman insanlara faydalı olan maddelerini kaybeder. İşte bu nedenden dolayı satın alacağınız brokolinin iç ve dış kısımlarında böcek ısırıkları ya da küçük yumurtalar olup olmadığını kontrol etmenizde büyük fayda var.

Yorum Yaz