Boyun Ağrısı

Boyun ağrıları insanların karşılaştığı en sık ve en yaygın problemlerden biridir. Bel ağrılarından sonra en çok görülen ağrılardandır. Nüfusun üçte birinde hayatları boyunca en az bir defa boyun ağrısı şikayeti yaşanmaktadır. Ciddi rahatsızlık ve iç gücü kayıplarına neden olabilir.

Boyun ağrısının pek çok nedeni bulunmaktadır. Romatizmal hastalık, kemik erimesi ve özellikle metastazlar boyun ağrısının önemli nedenlerindendir. Görülme sıklığı cinsiyet, yaş ve genel sağlık durumundan etkilenen boyun ağrısında sigara kullanımı ve spor yapılmaması ile meslek faktörleri de oldukça önemlidir. Doğumsal bazı anormallikler de kronik boyun ağrısına sebep olur.

Tedavide önemli olan bu ağrıya neden olan durumun bulunmasıdır. Duruş bozuklukları ve psikolojik şartlardan da etkilendiğinden ilk olarak durumu oluşturan şartların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aktivite kısıtlaması önerilse de genel olarak çok fazla fayda sağlamamaktadır. Ana neden olan hastalık kontrol altına alındıktan sonra rehabilitasyon tedavileri yapılmalıdır.

Yorum Yaz