Böbrek Taşları

Böbrekler omurgamızın iki yanında yumruk büyüklüğünde ve fasulye şeklinde organlardır. Ana fonksiyonu kandaki aşırı sıvı ve atıkları idrar şeklinde dışarıya çıkarmaktır. Böbrek taşı olarak bilinen oluşumlar mineral ve diğer maddelerin kristallerinin zaman içinde birleşerek sert bir kitleye dönüşmesidir.

Böbrek taşı oldukça yaygın bir sorundur. Her 10 kişiden birinde böbrek taşı olduğu tahmin edilmektedir. En önemli nedenleri kötü beslenme ve sıvı alımı eksikliğidir. Küçük böbrek taşları herhangi bir ağrıya neden olmadan ve belirti vermeden mesaneye geçer. Ancak taşlar büyüdükçe ağrı, acı, kanama ve kalıcı hasarlar oluşma riski artar. Bir takım tıbbi müdahale ve doğal ürünlerle böbrek taşlarını parçalamak ve düşürmeye yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Tüm böbrek taşlarının yüzde sekseni kalsiyum ve oksalat maddelerinin karışımıdır. Bazı insanların normalden fazla olan kalsiyum oranları böbrek taşı oluşum riskini arttırır. Oksalat ise bazı gıdalarda bolca bulunur. Ispanak, domates bu gıdalardandır ve çok fazla tüketilmesi böbrek taşı oluşumunu arttırabilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Böbrek taşının belirtileri kanlı, kötü kokulu ve puslu idrar, enfeksiyon varlığında ateş ve titreme, sık idrara çıkma ihtiyacı, kaburga altından alt karına inen ağrı, mide bulantısı ve kusmadır.

Büyük bir böbrek taşı tedavi edilmediğinde böbrekte hasar oluşturma riski yüksektir. Bu durumda kanama ve enfeksiyon idrar akışını bloke edebilir. Küçük böbrek taşları da tedavi edilmediğinde bloklaşarak büyük taşlara dönüşebilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Böbrek taşı oluşumu sıcak ve kurak bölgelerde daha fazla görülür. Yeterince sıvı alınmaması idrarı yoğunlaştırarak kristallenmeyi arttırır. Hayvansal proteinler, tuz, kalsiyumu fazla ve magnezyumu az tüketmek böbrek taşları için risk oluşturmaktadır. Erkeklerde daha sık görülen bu hastalık ailesel kalıtıma bağlı olarakta görülebilir. İdrarındaki asit oranında dengesizlik bulunanlar, fiziksel etkinliği az olanlar, idrar yolu enfeksiyonu, gut ve tiroid hastalığı olanlar, bazı ilaçları kullananlar daha fazla risk altındadır.

Böbrek taşının tedavisi taşın tipi ve altta yatan nedene bağlıdır. Küçük taşlar bol su içilmesi ve fiziksel aktivite ile kendiliğinden düşebilmekteyken, böbrek hasarı, enfeksiyon ya da kanamaya neden olan taşların tedavisi daha farklıdır. Şok dalgaları ile, açık ameliyat, ses dalgaları ya da lazer ile kırma işlemleri yapılmaktadır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Böbrek taşı olanlar elma, yeşil yapraklı sebzeler, tohumlar, baklagilleri bolca tüketmelidir. Bol su içilmeli, suya limon sıkılmalıdır. Bu işlem taşların daha kolay düşmesini sağlayacaktır. Balık, kümes hayvanları ile protein sağlanmalı, potasyum içeren ve idrardan kanı atan portakal, muz, kuru üzüm, enginara ağırlık verilmelidir. Sayılan bu besinler böbrek taşı riskini de azaltmaktadır. Kabak çekirdeği de önerilen gıdalardandır.

Oksalik asit içeren ıspanak, pancar yaprağı, fındık, çikolata, çay, kepek, badem, fıstık ve çile alımı bu dönemde aza indirilmeli, greyfurt tüketimi durdurulmalıdır. Hayvansal protein, tuz en aza indirilmeli ve şeker daha az tüketilmelidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Böbrek taşı varlığında ve korunmak için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Lavanta, papatya yağlarını banyo suyuna eklemek acıyı hafifletici etki yapmaktadır.

Yorum Yaz