Bitlerle Savaş

Özellikle okul çağında çocukları olanların korkulu rüyasıdır bitler. Hiç farkında olmadan başa hatta vücudun diğer bölgelerine yerleşerek yumurtalarını bırakırlar ve büyürler. Kanımızdan beslenirler ve en kötüsü de neden oldukları kaşıntıdır.

Bitlerden kurtulmak için eczanelerde çeşitli şampuan ve losyonlar satılmakta ve bu kimyasallar genellikle oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesine neden olmaktadır. Ancak bitlerden tamamen kurtulmak için bit şampuanlarını kullanmak tamamen yeterli değildir.

Bitleri tamamen yok etmek için öncelikle saçta kullanılacak ürün kullanma kılavuzuna göre uygulanmalıdır. Bit şampuan ve losyonu bit bulaşan kişiler dışındaki aile bireyleri tarafından da uygulanmalı ve bulaşma olasılığı yokedilmelidir.

Saçlar yıkandıktan sonra kalan bit ve sirke adı verilen yumurtaları gidermek için ince dişli bir bit tarağı ile taranmalıdır. Çok ince telli saçlarda ve çocuk saçlarında ince dişli taraklar yeterli olamayabileceğinden tarak dişleri arasından iplik geçirerek dişler daraltılabilir. Tarama işlemi saçın uzunluğuna bağlı olarak değişik sürelerde devam edebilir. Sabırlı olarak tüm saçların tarandığından emin oluncaya kadar devam edilmelidir.

Saçların yıkanması bittikten sonra tüm nevresim, çarşaf gibi yatak tekstili sıcak suda yıkanmalı ve varsa kurutma makinesi ile kurutulmalı yoksa kızgın ütü ile ütülenmelidir.

Son haftada kullanılmış olan tüm şapka, bere, toka gibi saç ve baş aksesuarları sıcak suyla yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Yıkanması mümkün olmayan battaniye, yorgan gibi örtüler büyük çöp torbalarına koyularak ağzı hava almayacak şekilde bağlanmalı ve soğuk bir yerde bir hafta kadar bekletilmelidir.

Saçlar en az iki hafta boyunca hergün kontrol edilmeli ve varsa sirke ile bitler temizlenmelidir. Bir büyüteç ya da parlak ışık yardımcı olacaktır.

Bit salgınları ile mücadelenin en kolay yolu sürekli tetikte olmaktır. Özellikle çocukların saçları zaman zaman kontrol edilmelidir. Evde bitleri gidermek için bir ürün her zaman hazır bulundurulmalıdır. Ceketlerin ensesi, çantaların arkası gibi yerlere lavanta yağı ile karıştırılmış su spreylenmelidir. Eczanelerde satılan bit tokası adı altındaki ürünlerden yardım alınmalıdır.

Yorum Yaz