Biraz Uyku : Bütün İsteğim Buydu

Pek çok insan uyumakta güçlük çeker, ya da uyusa bile sorunlu bir uyku geçirir. Uykuya dalma sorunu, gece uykudan uyanmak ve tekrar uyuyamamak ya da sabah çok erken uyanmak gibi sorunlar görülebilir.

Uykusuzluk çoğunlukla bir hastalık değildir. Vücudun birşeylerin doğru olmadığını göstermesinin bir yoludur. Bir çok şey uykusuzluğa neden olabilir. Fazla kafein, çalışma saatlerinin değişikliği, romatizma gibi kronik hastalıklar…

Erişkinlerin yüzde 30 ila 40’ında uykuyla ilgili bir sorun bulunmaktadır. Yaşla beraber artar ve kadınlarda daha ortaktır. Uykusuzluk ciddi olabilir. İş ve okul başarısını etkileyerek gerginlik ve endişe hissettirebilir. Uykusuz kalan insanlar yorgun ve sinirlidir. Konsantre olmada güçlük çekerler. Kazalara daha açık hale gelirler ve diğer sağlık sorunlarına yakalanma riskleri artar.

Erişkinlerin bir çoğu günde 8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Gündüz uykulu hissetmeyen biri yeteri kadar uyumuş demektir. Uyku ihtiyacı kişiseldir, bazıları 6 saatle yetinirken, bazıları 10 saat uyumak zorunda kalır.

Uyku düzeni yaşla birlikte değişir. Daha yaşlı insanlar gün içinde küçük şekerlemeler yaparak geceleri daha az uyuyabilir.

Doktorlar uyku düzeni, alışkanlıklar, kişisel ilişkiler gibi değişik alanlarda sorular sorarak uykusuzluğun nedenini tespit edebilir.

Uykusuzluğa sebep olan problem bulunursa tedavisi oldukça basittir. Uykusuzluğa neden olan etken ortadak kaldırılarak sorun çözülür. Bazen stresten uzaklaşmak yeterli olurken bazen ilaç kullanımı gerekebilir.

Uyku ilaçları her uykusuzluğu çözmez, hatta bazılarını şiddetlendirebilir. Ayrıca uyku ilaçları geçici önlemlerdir. Bir kaç hafta sonra bünye ilaçlara alışır ve daha uzun süre düzenli kullanım tamamen uykusuzluğa götürebilir. Uyku ilacı ile uyuyabilen biri uyku ilacını kestiğinde tekrar uykusuz günlerine geri dönebilir.

Uyku ilaçları insanları halsiz, uyuşuk yapabilir. Doktor önerisi olmadan uyku ilacı kullanılmamalıdır. Uyku ilacı kullanma süresi geçirildiğinde sürekli daha yüksek dozlara ilaç duyulmaya başlanır. Bu sebeple bu tür ilaçlar asla uzun süreli kullanılmamalıdır. Ayrıca sağlık sorunu ile ilgili olan uykusuzlukları teşhisi zorlaştırır.

Uyku alışkanlığını geliştirmek için hergün aynı saatte yatağa gidilmelidir. Hemen uykuya dalınmasa bile vücudun aynı saate alışması için önemlidir. Yatağa girmeden ılık bir duş almak, okumak gibi rutin faaliyetler yapılması yararlıdır. Zamanla yapılan bu eylem beyin tarafından uyku ile bağdaştırılacak ve bu davranışlar gösterildiğinde uyku gelecektir.

Uyumak için kesinlikle yatak odası kullanılmalı ve yatakta televizyon izlemek, yemek yemek ya da telefonla konuşulmak gibi işler yapılmamalıdır. Oda loş, sakin olmalıdır. Gürültü ya da ışığı engellemek için maskeler kullanılabilir. uykuya dalmak için saati izlememek gerekir.

Yatakta yarım saat kalmanıza rağmen uyuyamamışsanız kalkıp başka bir yere geçin ve yatağa dönmeden önce kendinize 20 dakika tanıyın. Yatmadan önceki 1-2 saat içinde kahve, çay, kola, alkol, sigara kullanmaktan, egzersiz yapmaktan kaçının.

Yatağa girdiğinizde üzücü ve gerginleştiren konuları düşünmeyin. Yatmadan önce çok az bir parça peynir, belki bir kraker ya da bir bardak ılık süt içmeyi deneyin ama asla aşırıya kaçmayın. Gün içinde yapılan şekerlemeler uykusuzluğa neden olabilir. Anlamak için bir kaç gün gündüz uykusunu kesin.

Yorum Yaz