Bilgisayara Bakma Sendromu

Bilgisayarlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bir çok harika iş gerçekleştiren bu makineler farkında olmasakta gözlerimizi zorlayabilir. Bilgisayara bakma sendromu olarak bilinen durum (CVS) günün büyük bölümünü ekran karşısında geçirenlerde görülen bir sağlık şikayetidir.

Bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerden sonra bilgisayara bakma sendromunun zararları ortaya çıkmaya başlar. Bunlar yorgunluk, baş ağrısı, gözlerde kuruma ve göz çevresinde ağrı ile odaklanmakta zorluk ve konsantrasyonu korumaktır. Bilgisayarla ilgili göz şikayetlerini azaltmak için netlik ve kontras ayarının iyi yapılmış olması gerekmektedir.

Bilgisayar için uygun aydınlatma kullanılması çok önemlidir. Çok yüksek ışık altında çalışmak yerine düşük yoğunluklu ampüller, perde ve jaluziler kullanılarak odanın ışığı yumuşatılmalıdır. Monitör pencerenin tam önüne koyulmamalıdır. Ekranın parlaklık ayarı düşürülmeli ve yeterli olmuyorsa ekranı matlaştırmak için ayrı bir filtre takılmalıdır. Duvarlar koyu renk ve parlaklıktan uzak şekilde boyanmalıdır.

Gözlerimizin ekrana olan uzaklığı da önemlidir. Ekran ile gözler arasında en az 30 cm. boşluk olmalıdır. Tavsiye edilen oturma uzklığı bir kol boyudur. ayrıca ekran göz hizasından yukarıda değil aksine yukarıda olmalıdır.

Küçük yazı karakterleri okumak için öne eğilmeyi gerektirir. Oysaki sayfa-yazı karakteri boyutu kolaylıkta arttırılabilmekte ve öne eğilmeleri engellemektedir.

Göz kırpma göz için en koruyucu eylemdir. Yeterince kırpılmayan gözler kurur ve ağrıya neden olur. Ekrana bakarken göz kırpma sayısı şüphesiz kontrol edilebilir değildir. Ancak her yarım saatte bir, göz ekrandan uzaklaştırılarak 10 defa açılıp kapanabilir. Ayrıca bilgisayar ekranına bakılan her bir saat için 10 dakika mola verilmelidir. Bu molalarda uzaktaki bir nesneye odaklanılarak, göz uzağa ve yakına gidip gelerek 15 defa tekrarlanmalıdır.

Göz meditasyonu bilgisayara bakma sendromu için yararlıdır. Düzgünce oturduktan sonra yavaşça nefes almalı ve avuç içleri değdirilmeden göze kapanmalıdır. Bu pozisyonda 6 dakika durulmalıdır. Hareket günde 3 defa tekrarlanmalıdır.

Omega-3 asidi göz sağlığı için önemlidir. Omega-3’ün yetersiz olduğu durumlarda gözyaşları çabuk buharlaşarak azalır. Gözlerde tahriş oluşur. Bu nedenle günlük 1000 miligram alınmalıdır. Ayrıca yapay tatlandırıcılardan da uzak durulmalıdır.

Gözlerde alerji gelişimini engellemek için yapay gözyaşı damlaları kullanılmalı, yaşanılan ortamlar nemlendirilmelidir.

Yorum Yaz