Biber Hapı Satışı Yasaklandı

Ülkemizde bitkisel maddelerden hazırlanan ve bu yüzden ilaç değil gıda takviyesi olarak adlandırılan ürünler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından belgelendirilmekte ve denetlenmektedir. Gün geçmiyor ki yeni bir zayıflama takviyesi popüler olmasın. Reklamlarında bakanlık onayı ile satışı yapıldığı söylenmesine karşın temmuz ayı sonunda yapılan bir denetlemede bakanlık bu tür pek çok ürünün ruhsatsız olduğu ve satışının yasal olmayan yollardan yapıldığını açıkladı.

Popüler olan pek çok üründe yapılan labaratuvar incelemelerinde ise sonuç daha çarpıcıydı. İnsan sağlığı için tehlike oluşturan sibutramin, sildenafil, tadalafil maddeleri içeren ürünlere rastlandı. Bu maddeyi içeren pek çok takviye ürün toplatılarak imha edildi.

Bu karara göre Li Da Daidaihua Weight Loss Capsule, La Jiao Shou Shen Kapsül, LW6090, FX-15, T-3 Supplement, Kamagra, Bh Meksika Biber Hapı, Grinex, Ziroll, Sir Hunter, Gatto Romeo&Juliet, EFR-X, RX-1 isimli gıda takviyelerinin satışı yasaklandı.

Ağustos ayı başında ardarda basın açıklaması ile gelişmeyi halka duyuran bakanlık konuya hassasiyetle yaklaşarak ürünlerin ithalatı ve satışı ile ilgili firmalar için suç duyurusunda bulundu.

Özellikle zayıflama takviyelerinin sorunlara neden olduğu konusunda geçtiğimiz aylarda sıkça haberler yapılmaktaydı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ruhsat verdiği ürünler Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından devamlı güncellenerek halka bildiriliyor. Örneğin çok popüler olan ürünlerden Thera Acai Berry, Herbal Farma Kapsül/Ganoderma (Reişi), Co Q 10, Formula 21, Oxivin, Nitrofull, Sipu Spirulina, Lactavia, Ganotürk-Ganoderma (Reisi) Mantarı Tablet, Deo-Sandalos, Bras Gein, Fuomlife Sponax, Carnitex‘in bakanlık sayfasında ruhsat bilgileri mevcut. Bakanlık onayı ile satışı yapılan ürünleri Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yorum Yaz