Beslenme Nedir?

Beslenme, insanların gelişme, büyüme, sağlıklı ve aktif olarak uzun zaman yaşaması için gereken maddeleri gerekli kadar alması ve vücudunda kullanmasıdır. Bebekler, yaşı ilerlemiş kişiler ve hamileler yetersiz beslenmeye karşı oldukça duyarlıdır. Dengesiz beslenme nedeniyle sağlıklarını hızla yitirebilirler.

Beslenme toplumun ve onu oluşturan fertlerin hayatlarını etkileyen önemli bir faktör ve temel bir gerekliliktir. Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireylerin olması ve dolayısıyla dengeli ve yeterli beslenme şarttır. Gereksinimlerin biri alınmadığı ya da az/çok alındığında sağlığın kötü etkilendiği kanıtlanmış bir gerçektir. Yaşam çevrimi doğumla başlar ve ölümle sona erer. Yaşam çevriminin doğru ve sağlıklı işleyebilmesi için beslenme yeterli, dengeli olmalıdır.

Dünyada 2,5 milyar insan yetersiz beslenme nedeni ile sağlık sorunları yaşamaktadır. Demir eksikliğine bağlı anemi, A vitamini eksikliği ve iyot eksikliği bu sağlık sorunlarının nedenlerinin en başta gelenleridir. Gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerle, geri kalmış ülkeler arasında beslenmeye bağlı sağlık sorunu görülme oranları farklılık göstermektedir. Bu sorunlar yaş ve cinsiyete göre de farklılık gösterir.

Doğru olmayan beslenme anemi, şişmanlık, kolestrol yüksekliği, diyabet, kanser, bağırsak hastalıkları, kalp ve damar hastalıklarından diş problemlerine kadar bir çok soruna neden olur. Güçlü, enerjik ve sağlıklı olmak, yaşam kalitesini sağlamak için herkesin dengeli ve düzenli beslenmesi şarttır.

Beslenme sorunlarının ana nedenleri ;

* Gebelik ve emzirme dönemlerinde artan ihtiyacı karşılayacak şekilde beslenilmemesi,

* Ekonomik sıkıntılar sonucu, kaliteli gıdalar alınmaması,

* Toplumsal adetler, dini inançlar nedeniyle besin seçiminde doğru davranılmaması,

* Aile fertleri arasında düzgün olmayan besin dağılımı,

* Gıdaların saklama, hazırlama ve pişirilmeleri sırasında yapılan yanlışlıklardır.

Yorum Yaz