Beşinci Hastalık Nedir?

Beşinci hastalık yanaklar başta olmak üzere kol ve bacaklarda yayılan kırmızı-pembe döküntülü bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcılık dönemi döküntülerin başlamasından öncededir. Döküntüler 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzelir ve normal aktivitelere dönülebilir.

B19 isimli bir parvovirüsün neden olduğu beşinci hastalık genellikle çocuklara bulaşır. Hafif ateş, baş ağrısı ile başlayan hastalık birkaç gün içinde kas ağrıları ile gelişir. 2 hafta kadar sonra yanaklarda kırmızı renkli belirgin kıvrımlı döküntüler başlar. Çocuğun yüzü sert bir tokat atılmış gibi bir görünüm alabilir. Döküntüler esnasında genellikle çocuğun kötü hissetmesine neden olan belirtiler görülmez.

Beşinci hastalık yetişkinlik döneminde artrit oluşumuna ve bağışıklığın zayıflaması nedeni ile kansızlığa neden olabilir. Gebelik esnasında tehlikeli olabilir. Virüsün bebeğe bulaşmasında, gebeliklerin yüzde 5’i sona ermektedir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Beşinci hastalığı geçirmek için bir tedavi yöntemi yoktur. Vücut hastalığa karşı kendini savunacak ve hastalık kendiliğinden iyileşecektir. Bir komplikasyon gelişmedikçe tıbbi bir işleme gerek yoktur. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz