Bel Ağrısında Risk Faktörleri

Bel ağrısı gelişiminde,mesleksel risk faktörleri çok önemli rol oynamaktadır. Aşırı hareketlilik, ağır kaldırma, öne eğilme sıklığı bulunan, titreşime maruz kalan meslek gruplarında bel ağrısı daha sık görülmektedir.

Mesleksel olsun olmasın bel ağrısının en önemli nedeni ağır yükler kaldırılmasıdır. 10-12 kiloyu aşan ağırlıkların kaldırılması ve özellikle yükü dengelemeden, tek elle kaldırmalar bel ağrısı oluşma riskini arttırır. İtme-çekme, dönerek eğilme, ani bel hareketleri ve kaldırma hareketlerini yapanlar ve sık eğilenlerde, sürekli aynı pozisyonda kalınması gereken mesleklerde bel ağrısı çok sıktır. Sanayi çalışanları, ağır vasıta şöförleri, tezgahtarlar bel ağrısının en sık görüldüğü kişilerdir. Ayrıca titreşime maruz kalan mesleklerdeki insanlarda da bel ağrısı oranı artar.

Bel ağrısında bir sonraki risk faktörü yaştır. Bel ağrısı 35-55 yaşlarında tepe yapar. Fakat bundan sonraki yaşlarda yaş ilerledikçe ağrı görüle oranı azalır. Erkeklerde kadınlardan çok daha fazla ağrı görülmekte ve cerrahi müdahale edilme oranı artmaktadır.

Bunalım, depresyon gibi psikolojik problemler bel ağrısını tetiklemektedir. Haftada 1 paketten fazla sigara içen ve 45 yaşın altındaki herkes bel ağrısı riski ile karşı karşıyadır. Sigara öksürüğe neden olmakta, öksürük omurlarda baskıyı arttırmakta ve bu da bel bölgesinde oksijen alınmamasına yol açarak bel ağrılarına neden olmaktadır.

Yorum Yaz