BEL AĞRISINDA EGZERSİZ TEDAVİSİ

Fizik tedavi ve fiziksel rehabilitasyonun ana alanı hareket sistemi hastalıklarıdır ve bunların hepsinde belli sınırlar içinde hareket sorunları vardır. Bu yönden egzersizler, tedavi ve rehabilitasyonun temel araçlarından biridir.

Bel ağrısı çeken hastalarda omurga hareketleri kısıtlanır, dayanıklılık azalır, kaslar zayıflar, genel kondüsyon bozulur. Normalde doğrultucu kaslar bükücü kaslara göre daha güçlü olmalarına karşın bel ağrılı hastalarda doğrultucu kaslar daha önce zayıflar. Oysa duruşun korunmasında doğrultucu kasların görevleri daha önemlidir.

Egzersiz tedavisi bel ağrısında yaygın biçimde kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir.

Bel ağrılı hastalarda egzersiz tedavisinin amaçları şu şekilde sıralanabilir

Düzgün duruşu sağlamak, kas spazmını azaltmak, gövde kaslarını güçlendirmek, hareketlilik ve esnekliği arttırmak
Genel yapıyı geliştirmek, kontrol koordinasyon ve beceriyi arttırmak.

Tedavinin en önemli parçalarından biri olan egzersiz tedavisinin yarar sağlayabilmesi için dikkat edilmesi gereken özellikler şöyledir;

Günlük olarak sürekliliği sağlanmalı, gün içinde bir kaç parçaya ayrılarak yorulma ve ağrılar önlenebilmeli, yaşam boyu devam edilmeli ve hastaya bu sorumluluk kazandırılmalıdır.

Bel ağrısı çeken hastalarda egzersizin yararları:

Kas yapısını korumak, esneklik sağlamak, vucudun duruşunda ve şekilde düzelme sağlamak, ağrıları azaltmak, stresi azaltmak, gevşeme sağlamak, kalp-damar ve solunum işlevlerini iyileştirmek, kişinin kendine güven duymasını, stresle mucadele etmesini sağlamaktır.

Yorum Yaz