Bebek ve Çocuklarda Kabızlık Şikayetleri

Kabızlığı olan bebeklerde gerinme, yüzünü buruşturma, yüzün kırmızı renk alması, ağlama görülebilir. Sert dışkı, dışkılama kanalında sıyrık ve kanamalı yırtıklara neden olacağından dışkılama ağrılı olur. Ağrıdan kaçmak için çocuk dışkısını tutar. Daha büyük çocuklarda tuvalete oturmayı reddetme tipiktir. Dışkılama hissi geldiğinde “dışkı tutucu davranış” olarak nitelendirilen tipik hareketler gözlenebilir. Vücut dikleştirilir, anal ve gluteal kasları kasılır.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar sıklıkla ayak parmakları üzerinde yükselirler, inatla bacaklarını tutarlar, bir yere tutunarak ileri geri sallanırlar, huzursuz görünürler. Bazı çocuklar odanın bir köşesinde, kapı kanepe arkasında saklanırlar veya başka bir odaya kaçarlar. Sonuçta rektum genişlemiş dışkı kitlesinin uyarılarına alışır ve dışkılamayı yatıştırır. Anne baba tarafından bu davranış dışkı yapmaya çabalıyor diye yorumlanır. Nihayet bu olay anne baba için üzüntü, çocuk için korku salan bir olay haline gelir.

Dışkılamanın uzun süre geciktirilmesi sonucu, huzursuzluk, karında gerginlik ve dışkı kitleleri, kramplar ve iştahsızlık gelişir. İdrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonu bulguları kabızlık yakınmalarına eşlşk edebilir. Öyküde; kabızlığın başladığı yaş, dışkının karakteri, dışkı tutma davranışı, eşlik eden karın ağrısı olup olmadığı, diyet alışkanlıkları, eşlik eden idrar yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma varlığı ayrıntılı sorgulanmalıdır.

Yorum Yaz