Bayılma Nedir?

Bayılma kişinin bilincinin geçici kaybıdır. Bayılmaya beyne oksijen ulaşmaması başta olmak üzere pek çok neden vardır.

Vagus sinirinin aşırı uyarılması ile kalp hızının yavaşlayıp tansiyonun düşmesi en sık görülen nedendir. Sinirin uyarılması ise yoğun stres, korku, acı gibi nedenlerle olur.

Kalp anormallikleri, tansiyon düşüklüğü bayılmaya sebep verebilir.

Herkes bayılabilir. Ancak yeterince su almayanlar ve hamileler daha fazla risk altındadır.

Bayılma hafif baş dönmesi, mide bulantısı ve terleme, kulak çınlaması ve güçsüzlükle belirti verir. Hiç belirti vermediği durumlar da olabilir. Kişi birden bilincini kaybeder. Kendine geldiğinde kusabilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Bayılan bir kişinin en kısa sürede normale döndürülmesi gerekir. Yoksa beynin oksijensiz kalmasına bağlı olarak konuşma, hareket kaybı gibi sorunlar oluşabilir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Bayılan kişinin beynine kan ve oksijen gidebilmesi için kalp ve başı aynı seviyede tutulmalıdır. Kişi bayılmak üzere ancak henüz bilincini kaybetmemiş ise oturur pozisyonda iken başı dizlerinin arasına koyulur ya da ayakları yükseltilerek uzatılmalıdır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Bayılma sonrası ya da bayılmak üzereyken birşeyler içilmesi ve dinlenilmesi uygundur. Bu şekilde 4-5 dakika dinlenen hastalar kendini daha iyi hissetmektedir. Eğer normale dönmekte güçlük çekiliyorsa ve başka belirtiler de varsa acil yardım talep edilmelidir. Tekrarlayan bayılmalar varsa kişi detaylı tıbbi kontrollerden geçmelidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz