Balın Faydaları

Bal hastalıklardan korunmak, güzellik, cilt bakımı ve beslenme amaçlı olarak eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Ballar çok çeşitlidir ve hepsi sağlık için çeşitli faydalara sahiptir.

Bal insüline benzer bir madde, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve enzimler içerir. En iyi bal ısıl işlemden geçmemiş organik ballardır. Isıl işlemden geçmiş ve süzülmüş ballar besin değerlerinin ve faydalarının birçoğunu kaybederek saf şekere dönüşür.

Organik ballar antibakteriyeldir. Yara, enfeksiyon ve akne gibi sorunlarda doğal bir şifa kaynağıdır. Sağlıklı bir cilt için gereken serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlara sahiptir. Cildin nemi, yumuşaklığı ve esnekliğimi korumak için başlı başına bir üründür.

Bal tahrişleri gidericidir. Sindirim sistemini rahatlatır. Arıların salgıladığı üç temel madde vardır. Arı sütü hastalıkları önler ve enerjiyi arttırır. Polen alerji belirtilerini azaltır ve enerji sağlar. Propolis adlı balmumumsu madde ise bağışıklığı güçlendirerek enfeksiyonlarla savaşır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Ballı güzellik reçeteleri:

Doğal cilt losyonu: 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 3 damla lavanta yağı. Malzemelerin tamamı karıştırılır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Doğal peeling kremi: 1 çorba kaşığı bal, 2 yemek kaşığı ince çekilmiş badem, 1 çay kaşığı lion ya da portakal suyu. Karıştırılır ve cilde sürülerek iyice ovalanır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Saç bakımı: 1 litre sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı bal koyularak karıştırılır ve saç bu suyla durulanır.Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz