Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Kış soğukları en şiddetli zamanını yaşarken soğuk algınlığı vakaları ve grip salgınları hızla artıyor. Gerek kış hastalıklarından korunmak, gerekse diğer hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde fayda var. Çeşitli gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirmek için en doğal yöntemlerdir. Aşağıdaki besinleri tüketerek sağlıklı kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

Narenciyeler: C vitamini bağışıklık sisteminin tam kapasite çalışmasını sağlayan maddeler listesinin en tepesindedir. C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini sağlarve enfeksiyonlara karşı büyük güçle savaşır. Vücut C vitamini üretme kabiliyetine sahip olmadığından bu vitaminin günlük olarak alınması sağlığın devamı açısından gereklidir. Hemen hemen tüm turunçgiller C vitamini açısından zengindir. Ayrıca çeşitlilik açısından hergün değişik şekillerde alınarak hep aynı şeyi tüketmenin sıkıntısı yaşanmaz.

Kırmızı Biber: C vitamini içeriği bağışıklık sistemini yükseltirken içinde bulunan bir diğer madde olan betakaroten daha sağlıklı kalınmasına yardımcı olur. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Brokoli: Süper vitamin ve mineral kombinasyonu olarak bilinen bu sebze enfeksiyonlarla savaşmak için güçlü bir kalkandır. A, C, E vitaminleri ve antioksidanları ile masaya koyulabilecek en sağlıklı sebzelerdendir. Faydalarından en üst seviyede yararlanmak için mümkün olduğunca az pişirilmeli ya da çiğ yenmelidir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Sarımsak: Neredeyse tüm dünya mutfağında kullanılan sarımsak gıdaların etki gücünü arttırmaktadır. Enfeksiyonlarla mücadele, kolesterolü düşürme, damar sertliğini önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanan bu faydalı bitki bağışıklık sistemini güçlendiren kükürtlü bileşiklerin yoğun bir konsantrasyonunu içerir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Zencefil: Soğuk algınlığını engellemeye yaradığı gibi soğuk algınlığına yakalandıktan sonra da etki gösteren pek çok madde içerir. Kendine özgü ısı verici bir yapısı olan zencefil kronik ağrıları azaltır ve kolesterolü düşürür. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Ispanak : Enfeksiyonlarla savaşan hücrelerin artışını sağlar. Antioksidan, beta-karoten yüklüdür. Brokoli gibi az pişirilmesi gerekir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yoğurt: Canlı ve aktif kültür içeren yoğurtlar bağışıklık sistemini uyarır. Soğuk algınlığına karşı korur. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Badem: Bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda C vitamini kadar etkili olan bir diğer vitamin de E vitaminidir. E vitamini yağda çözünen bir madde olduğundan hem E vitamini hem yağ içeren besinlerin en ideali bademdir. 1 avuç badem vücudun ihtiyacı olan günlük E vitamininin tamamını karşılar. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Zerdeçal: Bir çok sarı ve keskin tatlı baharatın da yaptığı gibi romatoid ve osteoartritin tedavisinde yıllardır kullanılır. Rengini veren curcumin maddesi grip ve soğuk algınlığı ile etkili biçimde savaşır. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yeşil çay: Tüm çay çeşitlerinde antioksidanlar yüksek düzeyde bulunur. Yeşil çay özellikle yoğun miktarda antioksidan içerir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz