Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Zararları

Sigara: Bağımlılık yapıcı maddelerin en sık kullanılanıdır. Ölüm nedenlerini en başlarında yer alan sigara her yıl 3 milyon kişinin ölümüne neden olmakta ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Bağımlılık yapmasından çok kalp-damar hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, beyin damarlarında tıkanıklık ve felçler ve yine damar tıkanıklığı nedeni ile ayak ve bacak kayıplarına neden olmaktadır.

Alkol karaciğerde parçalandığından karaciğer hücrelerini doğrudan etkilemektedir. Karaciğerde üretilen enzimlerin eksikliğine yol açar, zamanla siroza sebep olabilir. Alkol kullanımından bir süre sonra kanda şeker seviyesi yükselir fakat karaciğerde glikojenleri azalttığından düşmeye de neden olabilir. Alkol kullanımımnı bırakan kişide alkol yoksunluğu denilen sinirlilik ve huzursuzluk hali görülür. Terleme, ağrı, mide bulantısı, uyku düzeninde değişme, dikkat yoksunluğu ve nöbetler gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Bir diğer bağımlılık yapıcı madde olan esrar, hint keneviri adlı bitkiden elde edilen yasa dışı bir maddedir. İlk olarak denenen madde olarak bilinen esrar kullanımı uyuşturucu kullanımına geçiş teşkil eder. Esrar kullanımı duygu durumunu etkiler, algı ve düşünce değişiklikleri bunu izler. Esrar kullanan kişide ağızda kuruma, gözbebeği genişlemesi, kalp atışında artış ve yüz kızarması görülür. Uzun süreli kullanımda ağız ve burunda kuruma, göz problemleri, boğaz yangıları, öksürük, ishal, bulantı ve kusma görülür.

Bağımlılık yapan maddelerden kokain ise, koka denilen bir ağaçtan elde edilir. Sinir sistemini etkiler, kalp atış sayısını, tansiyonu ve soluma sayısını arttırır. Gerilme ve kas gerginliklerine neden olur. Kısa bir süre kullanımdan sonra uyuşturucu etkisi göstermeye başlar. Kullanan kişide hareket yavaşlıkları, algılama bozuklukları, bulantı ve kusmalar görülür. Sanal vizyonlar oluşmaya başlar. Uzunsüre kullanım sonunda iştah kapanması, zafiyet, uyku bozuklukları, mide ve bağırsak problemleri ile birlikte cinsel istek ve güç kaybı görülür.

Eroin maddesi, sigara gibi ya da buruna çekilme, buharını soluma ya da enjekte şekillerinde kullanılır. Çok kısa sürede etki eder ve 6-8 saat kadar etkisini devam ettirir. Ağrıların yok olması, kalp ve solunumda yavaşlama, göz bebeklerinde küçülme, gevşeklik, hareket ve konuşmalarda yavaşlık görülür.

Kullanımı ve ulaşılması kolay olduğundan sık kullanılan uçucu maddeler bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir. İlk kullanımda boğulma, kanama ve ölüme yol açabilir. Aşırı sarhoşluk, denge kaybı, hissizlik, tüm vucutta uyuşma ve yürüme kaybına neden olurlar. Bulantı ve kusma, boğulma, nefes kaybı ve ani ölümlere yol açabilirler. Beyinde kalıcı hasarlara sebebiyet verirler. Ayrıca hayal görmeye yol açabilir ve kullananları saldırganlaştırır.

Halusinojen maddeler, kullanım sonrası sanal görüntülere yol açan maddelerdir. Kişi gerçekle bağlantısını koparabilir. Kullanım bırakılsa da aylar sonrasına kadar tekrar eden belirtiler yaşanır. Ölüme neden olma konusunda büyük risk taşır. Tansiyon ve ateş artışı, karar verme yapısında bozukluklar görülür. Bu maddeyi kullanlarda en sık görülen ölüm nedenleri kazalar ve intiharlardır.

Haplar, değişik isim ve biçimler altında satılan bu maddeler 1 saat içinde etki gösterir. Etki 4-6 saat arasında devam eder. Kullanıcısında canlılık, enerjide artış, aşırı bir güven duygusu ve karşı cinse yakınlaşma görülür. Ateş, tansiyon, nabız artılı, kalp ritminde bozulma, böbrek hasarı ve ölümlere sebep olabilir.

Bağımlılık yapıcı bu maddelerin pek çoğu kendi verdiği zararların yanısıra enjektör paylaşımı nedeni ile bulaşıcı hastalıkların taşınmasına neden olur ya da riski arttırır. Uyuşturucuların yüksek miktarlarda alınması ile solunum durması, komaya girme ya da ölüm görülebilir. Etkisi geçtiğinde ya da alınmasına ara verildiğinde ağrılar, kramplar, kronik halsizlik, uyku sorunlarına neden olmaktadır.

One Response to “Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Zararları”

  1. elif Says:

    Çok teşekurler Süpermiş . Performans Ödevime yardımcı OLdunuz . Tekrardan Teşekkurler 😉


Yorum Yaz