Aşırı Terleme

Kış aylarında bile hayatımızı olumsuz etkileyen, bizim zor durumda kalmamızı sağlayan bir problem de aşırı terlemedir. Bir insan günlük olarak yaklaşık 400-500 ml sıvı kaybederken aşırı terlemede bu sayı bayağı artar. Aşırı terleme olduğunu, piyasadaki terleme önleyici ürünlerle bile giderilemeyen terlemeyle anlarız. Fakat bazen bu yeterli olmayabilir. Bunun için yine de bir uzmana danışmalıyız.

 

Peki, nasıl tedavi edilir:

Aşırı terlemeye birçok hastalık neden olabilir. Örneğin; kişinin tiroit bezi hızlı çalışıyorsa, aşırı kilo varsa, menopoza girmişse, böbrek üstü bezinde bir rahatsızlık varsa veya ciddi psikiyatr hastalığı varsa aşırı terleme görülebilir. Bu sebepten dolayı öncelikle başka hastalıklar olup olmadığı incelenmelidir. Ve beraberinde tedavi edilmelidir.

Aşırı terlemeden cerrahi müdahale uygulanarak kurtulmak mümkündür. Böylece kişi hayatı neredeyse yaşanmaz hale getiren bu hastalıktan kalıcı olarak kurtulabilir.

 

Aşırı terlemeden cerrahi müdahaleler dışındaki yöntemlerle de kurtulmak mümkündür. Bu yöntemlerden biri avuç içi ve ayak terlemeleri için geçerli bir yöntemdir. Bu yöntemde hastanın ayak ve avuç içine su banyosu içinde minimal düzeyde elektrik verilir. Bu tedavi yöntemi hafif ve orta vakalar için etkilidir. Tedavi toplamda bir ay sürer. Ve genelde başarı oranı yüzde 90 civarındadır.

 

Bir diğer yöntemde botox denilen bir yöntemdir. Bu yöntem koltuk altı ,el ve ayak terlemelerinde kullanılır. Bu yöntem ter bezlerinin çalışmasına neden olan yüzeysel deri sinirlerinde felç yaparak aşırı terlemeyi yok etmeye yöneliktir.

Yorum Yaz