Aşı Nedir?

Dış çevrede sağlığımızı riske sokan, gözle görülmeyen ve hastalıklara neden olan pek çok organizma vardır. Bu mikroorganimaların hastalık yapması durumunda ölüm, zeka problemleri, kalıcı sakatlık gibi geridönüşü olmayan sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Vücut aldığı mikroplara tanıdığında bunları etkisiz kılan ve antikor adı verilen savunma maddeleri üretmektedir. İlk defa bir organizma ile karşılaşan ve antikor üretemeyen vücut hastalığa yakalanır. Hastalıkların bir defa atlatılması sonucu o hastalığıa hayat boyu bağışıklık edinilir. Bazı hastalıklar o kadar kötü sonuçlar doğurmaktadır ki, vücudun hastalığı geçirerek bağışıklık oluşturması beklenmez ve aşılama yapılır.

Aşı hastalık yapıcı mikroorganizmaların hastalığa neden olan etkenlerinin zayıflatılarak vücuda verilmesidir. Vücut mikrobu tanır ve bağışıklık sağlamak için antikor geliştirir. Aşıların koruyuculuğu verilen doz, uygulama sayısıve uygulama yaşınagöre değişiklikler gösterir. Ayrıca aşılar ağız yolu veya iğne ile olmak üzere iki biçimde uygulanır. Aşı olan kişi aşısını olduğu hastalığa koruyuculuk süresi kadar bağışıklık kazanır ve bu süre içinde kişi o hastalığı geçirmez. Sürenin uzaması içim rapel denilen tekrar aşılamaları yapılmaktadır.

Aşıların bazı yan etkileri bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmalarla yan etkiler mümkün olduğunca düşürülmüştür. Aşıların koruduğu hastalıklar, yan etkilerinden çok daha tehlikeli olduğundan aşılama hep tercih edilen bir uygulama olmuştur. Aşıların yan etkileri yüksek ateş, aşı bölgesinde kızarma ve ağrı olmaktadır. Bu yan etkiler kısa sürelidir ve tedavi gerektirmezler.

Yorum Yaz