Aromaterapiyi Evinizde Uygulayın

Aromaterapi sanıldığı kadar zor ve pahalı bir uygulama değildir. Sağlığı geliştirmek, ruh halinizi değiştirmek için evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Aromaterapinin temelleri basittir. Kullanılan yağların elde edilmesi için damıtma işlemi gerekir ancak aktarlarda pek çoğu uygun fiyatlarla satılmaktadır.

Yağlar evde iki şekilde kullanılır. Solunum yolu ile ya da doğrudan istenilen bölgeye uygulanarak. Bazı yağların oral kullanımı bulunmasına karşın bu daha profesyonel bir işlemdir ve bazı yağların bazı koşullarda kullanılması sakıncalı olduğundan ancak uzman kişilerin tavsiyesi ile yapılmalıdır. Ayrıca özel sağlık durumu taşıyanlar ve hamilelerde evde tek başına kullanım önerilmez.

Yağların solunum yolu ile kullanılmasında bir mendile damlatma, yakında bulunan bir nesneye damlatma gibi uygulamalar vardır. Bu kullanımda dikkat edilmesi gereken bazı yağların yakıcı olması ve ciltle temas etmemesi gerektiğidir. Ticari şekilde satışı yapılan aromaterapik yağlarda bu özellikler kullanım kılavuzu ile belirtilir.

Solunum yolu ile kullanılan uçucu yağlar beynin duygusal merkezlerini harekete geçirir.

Solunum yolu ile kullanımda en ideal yöntem koyu renkli bir cam şişenin içine deniz tuzu doldurmak ve üzerine yağımızı dökmektir. Bu şişeyi kendimize yakın bir yere koyarak kullanabiliriz. Daha genel bir kullanım içinse spreyli bir şişeye yağ ve suyu doldurup, şişeyi sallayarak odaya sıkabiliriz.

Solunum yolu ile kullanılacak bir kaç aromaterapik reçete verecek olursak;

Daha iyi hissetmek ve zihni açmak için: 4 damla biberiye, 3 damla lavanta, 2 damla limon, 1 damla nane yağları ya da 3 damla adaçayı, 2 damla bergamot, 1 damla portakal yağı.

Sinir bozukluğu ve huzursuzluk için: 4 damla papatya, 4 damla bergamot, 3 damla lavanta, 1 damla portakal çiçeği yağı

Rahatlık ve ferahlık için : 3 damla yasemin, 1 damla sandal yağı ya da ikişer damla sardunya, bergamot ve silhat yağı

Aromaterapi masajı tek başına yapılabildiği gibi başka birinin yardımı ile de yapılabilir. Masaj yağını oluşturmak ise kolay bir işlemdir. Masaj için yağ hazırlarken daha fazla miktarda kullanılan bir taşıyıcı yağ gerekmektedir. Bunun için badem yağı ya da bebek yağı kullanılabilir.

Daha iyi hissetmek için: 20 damla taşıyıcı yağ, 8 damla sandal, 6 damla gül, 4 damla lavanta ve 2 damla ylang ylang yağları (bu reçete cinsel isteği arttırabilir.)

Kalp ve damar sağlığı için : 20 damla taşıyıcı yağ, 4 damla sümbül, 4 damla lavanta ve 2 damla gül yağı.

Rahatlamak için: 20 damla taşıyıcı yağ, 6 damla lavanta, 4 damla portakal ve 2 damla bergamot yağı.

Zamanla kendi reçetelerimizi de oluşturabiliriz. Genel olarak narenciye yağları sakinleştirici ve zihin açıcı iken nane, biberiye gibi otlardan elde edilen yağlar canlandırıcı, lavanta, papatya, yasemin gibi çiçekler ise rahatlatıcıdır.

Yorum Yaz