AROMATERAPİ

aromaterapiBitkisel kaynaklardan (yapraklar, çiçekler, ağaç kabukları, meyveler, kökler) çıkarılmış, konsantre edilmiş esansiyel yağların terapi etkileri için kullanılması aromaterapi olarak tanımlanmaktadır. Bilimsel gelişmeler, günümüzde bitkilerin önemli tedavi potansiyeli bulunduğunu ortaya koymakta ve bu tür tedavi yöntemlerinden de “tamamlayıcı tedavi” olarak söz edilmektedir.

Aromaterapi tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biridir. Alternatif tedavi ve tamamlayıcı tedavi genellikle birbirinin yerine kullanılmasına rağmen, iki terim aynı anlamı ifade etmez. Alternatif tedavi, modern tıbbın yerine kullanılan bir tedavi şeklidir. Tamamlayıcı tedavi ise, modern tıpla birlikte kullanılan bir tedavi şeklidir.

Aromaterapinin odak noktası tedaviden çok hastalığın verdiği rahatsızlıkların kontrolüdür.

UYGULAMA YÖNTEMLERİ

Esansiyel yağlar vücut tarafından 3 yolla emilmektedir.

• Ağız yoluyla emilim: Kapsül
• Dokunmasız emilim: İnhalasyon
• Dokunma ile emilim: Masaj, kompres veya banyo

Ağız yoluyla emilim; Esansiyel yağların oral yolla kullanımı, mide problemlerin çözümü, ağız ve diş bakımının sağlanması, çeşitli ağız enfeksiyonlarının tedavisi gibi durumlarda kullanılmaktadır. Oral yolla kullanılan esansiyel yağlar, aromatik ilaç olarak adlandırılmaktadır ve jelatin kapsül içinde uygulanmaktadır.

Dokunmasız Emilim; Esansiyel yağlarda bulunan çeşitli maddeler, psikolojik, fiziksel ve hücresel düzeylerde etki gösterirler. Aromaterapide, dokunma olmadan emilim direkt ve indirekt solunuma karıştırma(inhalasyon) ile sağlanmaktadır. Direkt inhalasyonda uygulanan birkaç yöntem vardır. Esansiyel yağın, pamuk üzerine damlatılarak 5-10 dakika solunmasu, esansiyel yağın sıcak suya eklenerek buharının 10 dakika solunmasu ve oksijen başlığıyla uygulama bu yöntemler arasındadır. İndirekt inhalasyonda uygulanan yöntemler arasında ise, esansiyel yağın sıcak suya eklenerek odanın güvenli bir yerine bırakılması ve oda havasına karışan buharın solunması, püskürteçle uygulama ve sprey şeklinde uygulama sayılabilir.

Solunuma karıştırma yoluyla aromaterapi masajı uygulaması, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, astım, yüksek ateş, baş ağrısı, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumların tedavi edilmesi ve ayrıca çapraz enfeksiyonun yayılmasının önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Dokunma Yoluyla Emilim; Basınç bölgelerine ve enfekte alanlara kompres uygulanması, çeşitli türlerde aromatik banyolar ( ayak, el, oturma banyosu) ve masaj bu uygulamalar arasında yer almaktadır. Esansiyel yağların topikal olarak uygulanması aşağıdaki durumlarda kullanılabilir.

• Bölgesel travmaların azaltılması amacıyla,
• Kasları dinlendirmek amacıyla,
• iltihap giderici ve ağrı kesici etkisi için
• Spazm giderici etkisi için
• Bakteri, virüs ve mantarlara karşı olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yaz