Anoreksiya Hastalığının Belirtileri

Anoreksiya Nervoza hastaları yani anoreksikler aşırı zayıf olmaktadır. Boylarına ve yaşlarına göre olmaları gereken ideal kilodan eksik olmalarına karşın kilo almamak için deyim yerindeyse savaş verirler. Beslenmeyi kısıtlama, yorucu aktiviteler, idrar söktürücü, iştah kapatıcı ve ishal yapıcı ilaç kullanımı ile ve kendilerini kusturarak kilolarını kontrol etmeye çalışırlar. Kilolarını düşünmek ve kontrol altına almak için büyük zaman harcarlar ve bu obsesyon yani takıntı haline gelmiştir.

Tükettikleri gıdalar yağı alınmış, düşük kalori içeren diyet tipi gıdalardır. Bunların kalorilerini detaylıca hesaplarlar, yavaş yerler, başkaları ile yemek yemek istemezler. Başkaları için yemek yaparlar ve bunları yedirmeye uğraşırlar.

Anoreksik hastalar çevre ile iletişim kurmak istemezler. Genel bir huzursuzluk ve depresyon halindedirler. Beslenme yetersizliği nedeni ile duyguların hızlı değişmesi, uyku bozukluğu, ve anhedoni denilen hayattan zevk almama durumu belirebilir.

Alınan ve harcanan kalorilerin çizelgesini tutmak gibi obsesif davranışlara ilerleyen safhalarda rastlanabilir. Anoreksiya hastaları az yemeleri nedeni ile ısrarcı olacaklar kaygısı, az yediğinin söylenmesi ya da aksine çok yediğini düşünenler olacak endişesi ile toplum içinde yemek yemekten çekinir.

Anoreksiya hastalarında tedavi başlamadığı takdirde adet kesilmesi ve ilerleyen zamanlarda kemik erimesi ve sertliğini kaybetmesi gibi hastalıklar görülecektir. Vücut elektrolit dengesini kaybedecek, kalp sorunları başlayacak, sindirim sistemi işlevini unutacak, kısırlık, erken doğum ve metabolizma yavaşlamasına bağlı olarak pek çok hastalıklar hatta ölümler gerçekleşecektir. Hastaların bir kısmı intihara eğilimli olabilir.

Yorum Yaz