Anne Sütünün Psikolojik Yararları


Kadınlar; bebeğin doğumuyla beraber anne rolünü de edinmiş olurlar. Bu nedenle, annelerin bebek doğduğunda birden çok rol beklentisine göre davranış göstermeleri ve bir çok ilişki türüne cevap vermeye hazır olmaları gerekmektedir.

Emzirme, bebeğin ruhsal gelişimi için son derece önemlidir. Emzirme, anne bebek arasındaki sevgi bağını ve iletişimi güçlendirir. Bununla birlike emzirme, kadının annelik güdüsünün gelişmesine de yardımcı olur. Bebeğe dokunmak anneyi rahatlatır, gevşetir, bebeği ile yakınlaşmasını sağlar ve bebeğine bakarken kendine güveni gelişir. Bebeğin beslenme ihtiyacını ve rahatını sağlayan anne başarı duygusu yaşar.

Yapılan çalışmalarda, anne ve bebeğin karşılıklı dokunmasının, annenin bebek ile göz teması kurma süresinin, emzirerek bebeklerini besleyen annelerde formül mama ile besleyenlere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Emziren anneler, bebeklerini beslemelerini tamamladıktan sonra bile sıcak ilişkilerini uzun süre sürdürmektedirler. Emziren annelerin, anksiyetelerinin daha az olduğu, daha sakin, stresiz oldukları bildirilmiştir. Emzirme anne için “antistres” etkiyi başlatmaktadır.

Yorum Yaz