Anne Sütü vermenin anne için faydaları

Çabuk İyileşme:
Hamilelik sırasında uterus normal büyüklüğünün 20 katı kadardır. Emzirme sonucu gebelik nedeniyle uterus ve diğer organlarda meydana gelen değişiklikler daha çabuk normale döner. Süt üretimi oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bunun sonucu olarak uterusun plezantayı atmasını ve normal boyutlarına dönmesini sağlar. Annenin doğumdan önceki kilosuna ve görünümüne dönmesini kolaylaştırır. Bebeklerini 6 ay ya da daha uzun süre emziren annelerin postpartum yağ dokusu ve kilo kaybı, mama ile besleyenlere göre daha belirgin olmaktadır. Annede meme kanseri riskini azaltır.

Gebelikten Koruyuculuğu:Bebek düzenli olarak emziriliyorsa, adet görülmediği sürece doğum sonrası ilk altı ay içinde emzirmenin gebelikten koruyucu etkisinden yararlanılabilir. Emzirmenin gebelikten koruyucu etkisi bebeğin emmesinin refleks yolla hipofiz bezinden yumurtlamayı baskılayıcı prolaktin hormonu salgısını artırmasından kaynaklanır. Normalde süt üretiminden sorumlu olan prolaktin hormonu kanda belli bir seviyenin üzerinde seyrettikçe yumurtlama baskılanmaya devam eder. Hipofiz bezinden salgılanan miktar direkt olarak bebeğin günlük emme süresi ile ilgili olduğundan, bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesinin hormon salgılatıcı etkisi prolaktinin en üst seviyede salgılanmasını sağlar. Bebeğe ek gıdalar vermeye başlandığında bebek anneyi daha az emecek ve böylece daha az prolaktin salgılanacaktır. Prolaktinin yumurtlamayı baskılaması için salgılanması gereken miktar kişiden kişiye değişir. Bebeğe ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak üvenmemeli ve bir aile planlama yöntemi uygulanmalıdır. Adet kanamasının başladığı andan itibaren bebek yalnızca sütüyle beslense de artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmemeli ve bir yöntem uygulamaya başlanmalıdır. Lohusalık dönemindeki (doğum sonrası ilk 6 haftadaki) kanamalar rahmin toparlanma sürecinde meydana gelen kanamalar olarak adet kanaması olarak değerlendirilmezler.Altıncı aydan itibaren adet görülmemiş olsa da, bebek yalnızca anne sütüyle beslense de artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenilmez.

Ekonomi:Emzirmek bebeğe en ucuz ve kaliteli besin sağlama yoludur. Anne doğru besleniyorsa, hazır mamaya harcanacak olan paradan tasarruf edilmiş olur.

Kolaylık:Emziren annenin sütü uygun ısıda yoğunlukta ve miktardadır. Süt ısıtmak, tencere yıkamak, biberon soğutmak, sterilize etmek gibi problemler olmayacaktır; ayrıca ek temiz bir su kaynağı gerekmez. Temiz mama tabağı gerekmez.

Duygusal Faydaları: Araştırmacılar emzirme süresince anne
vücudunda annenin kendini iyi hissetmesini sağlayan betaendorphin adlı maddenin yükseldiğini buldular. Emzirme anne için rahatlatıcı, hoşa giden bir eylem olmasının yanında bebeğe pek çok farklı şekilde bakabilme mutluluğunu veren anneye güven veren bir eylemdir.

Yorum Yaz