Anne sütü nasıl arttırılır?

Öncelikle annelerin birçoğu psikolojik olarak sütünün yeterli olmadığını düşünür. İçgüdüsel olarak, bebeklerini yeterli miktarda beslemek istedikleri için, sütlerinin yetersiz olmasından kaygılanırlar. Bu konuda emin olup bilinçli bir şekilde konuya yaklaşmak son derece önemlidir. Anne sütünün yeterli olup olmadığını anlamak için doktora başvurulması ilk yapılacak şeydir. Bebeğinizin yeterli miktarda kilo alıp almadığına ve günde kaç defa idrarını yaptığına bakarak doktorunuz, sütünüzün yeterli olup olmadığını size söyleyecektir.

Sütün yetersiz olmasının birçok nedeni vardır. Kısaca sıralayacak olursak, bebeğinizi emzirmeye geç başlamanız, yorgun olmanız, sık emzirmemeniz, kendinize yeterince güvenmemeniz, emzirme sürenizi aceleniz dolayısıyla kısa tutmanız, psikolojik olarak bebek emzirmekten hoşlanmamanız gibi nedenlerden ötürü sütünüz yetersiz kalabilir.

Ayrıca mevsimi olmayan sebze ve meyveleri yemek de anne sütünü azaltan bir etkendir. Hormon kullanılarak yetiştirilen ya da genetiği değiştirilmiş (GDO) tohumlarla yetiştirilmiş sebze ve meyveleri yemek, anne sütünün oluşumunu olumsuz yönde etkiler.

Beyaz üzüm, dereotu, kuru incir, çilek, sumak gibi doğal ürünleri düzenli ve doğru biçimde tüketerek sütünüzü arttırabilirsiniz. Bu besinlerin tamamı anne sütü arttırıcı etkiye sahiptir. Aşağıda verilen şekilde doğru ve düzenli bir şekilde kullanarak süt miktarınızı önemli bir oranda artırabilirsiniz.

Bir hafta boyunca sabahları ve akşamları yemekten önce yiyeceğiniz birer salkım beyaz üzüm sütünüzü önemli miktarda arttıracaktır. Aynı şekilde bir hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere aç karnına yenilen bir tutam (50 gr.) dereotu da anne sütünün artmasına katkıda bulunacaktır.

Anne sütünü arttırmak için kullanılabilinecek bir diğer yöntemde kuru incir suyu içmektir. Yarım litre içme suyunun içine 10 adet kuru incir atın ve 8 dakika kadar kaynatın. Elde ettiğiniz incir suyunun yarısını sabah yarısını akşam için. Bir hafta boyunca her gün içeceğiniz bu kuru incir suyu sayesinde sütünüz artacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus incir suyunu günlük olarak hazırlamanızdır. Sabah yaptığınız incir suyunu akşam bitirin ve ertesi gün yeniden yaptığınız taze incir suyunu için.

Yorum Yaz