Ani İşitme Kaybı

Ani işitme kaybı, 3 gün veya daha az bir süre içinde işitmenin yüzde otuzdan daha büyük bir oranda düşmesidir. Ani işitme kaybı erkek ve kadınlarda eşit oranlarda görülmesine karşın, 40-65 yaş arasındaki kişilerde diğer yaş gruplarına oranla daha fazla görülmektedir

Ani işitme kaybı pek çok nedene bağlı olabilir. Virüs ve bakteriler, dolaşım bozuklukları, bağışıklık sisteminin yetersizliği, sinir sistemi bozuklukları, doğumsal anormallikler, ilaç kullanımı, duygusal sorunlar, alkol kullanmak, yorgunluk, yaşlılık, hamilelik ve şeker hastalığı ani işitme kaybına sebep verebilir.

Ani işitme kaybı isminden de anlaşılacağı gibi birdenbire ortaya çıkar. Tek ya da iki kulakta eş zamanlı olabilir. Hastalar işitme farklılığını genellikle sabah uyandıklarında farkeder. Çoğunlukla kulak tıkanıklığı zannedilir. İşitme kayıplarının yarısında kulak çınlaması ve uğuldaması da beraber görülür. Çınlama ve uğultu işitmenin kaybından bir süre önce ya da aynı zamanda başlar ve 1-2 ay devam eder. Bazı hastalarda baş ağrısı, yüksek ateş ve kulakta doluluk hissi de görülebilir.

İşitme kaybının tedavisinde ilaç kullanımı, hiperbarik oksijen yöntemi ve cerrahi operasyon ile birlikte yatak tedavisi de önerilmektedir. Hastanın stresi azaltılmakta ve beslenmesinde E ve C vitaminleri ile magnezyum tüketmesi istenmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler alan hastalarda ayrıca akapunktur ile tedavi de başarı sağlamaktadır.

Yorum Yaz