Ambulans Çağırabileceğiniz Durumlar

Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığımızda ya da çevremizde gördüğümüz kazalarda hayati öneme sahip konulardan birisi de hepimizin bildiği gibi ambulanslardır. Kısa zaman içerisinde sağlık açısından çok büyük önem kazanan ve saniyeler ile yarışan ambulanslar, birçok farklı sağlık probleminde hizmet vermeye devam etmektedir. Tabi ki her türlü küçük sağlık probleminde de ambulansları aramak sadece zaman kaybı yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır öncelikle bunu belirtmekte fayda görüyorum.

 


Ambulans çağırabileceğiniz durumlar ne yazık ki kısıtlıdır. Neden diye sorulacak olursa şayet; ambulanslar, acil durumlar için insan hayatını kurtarmaya yönelik en önemli araçlardan birisidir ve her türlü zaman kaybından kaçınmak durumundadır. Baktığımız zaman çok önemli kazalarda, ağır yaralanmalarda, havale ya da bayılma gibi durumlarda ambulans çağırabilme hakkına sahip olduğunuzu belirtmek istiyoruz. Bununla birlikte vücudunuzun herhangi bir yerinde kesikler ya da ciddi kanamalar oluştuğunda, aynı zamanda öfke ya da sara nöbetleri geçirdiğinizde de ambulansları arayarak yardım isteyebilme şansına sahip oluyorsunuz. Büyük ve ciddi rahatsızlıklarda ilk müdahale her zaman için büyük önem taşır. Bu nedenle ambulans konusunda alacağımız tavırda ilerleyen süreç için çok belirleyici bir faktördür.

 

Küçük rahatsızlıkları telefonda büyük rahatsızlıkmış gibi gösteren ve ambulanstan faydalanmak isteyen insanlara geçmiş dönemdeki umursamazlıktan ziyade artık çok ciddi yaptırımlar uygulanıyor. Para cezası ile başlayan, hapis cezası ile biten çok ciddi yaptırımlar ile karşılaşmak mümkün. Bu nedenle çok acil durumlarda ya da ihtiyaç duymadıkça ambulansı aramamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın bu konu ile alakalı olarak ilerleyen süreç için çok ciddi çalışmaları olduğunu da söylemeden geçmek istemiyoruz. Ambulans hayat kurtarır bunu bir kez daha vurgulamakta fayda görüyoruz.

Yorum Yaz