ALERJİK RİNİT

Alerjik rinit, klinik olarak burun içi doku ve salgısının alerjene rastlamasıyla meydana gelen ile karşılaşmasından sonra ortaya çıkan, ImmuglobinE’ye bağlı iltihaplı bir hastalıktır.

Alerjik rinitin belirtileri burun kaşıntısı, hapşırma, burunda sulu akıntı ve tıkanıklıktır. Bu belirtiler kendiliğinden ya da tedavi sonucu ortadan kalkar. Başağrısı, kokul alma güçlüğü gibi başka belirtiler de eşlik edebilir.

Alerjen adı verilen maddeler, immuglobinE antikoru oluşumuna sebep olan ve bu antikorla tepkimeye giren antijenlerdir. Alerjenler çok çeşitlidir.

Solunum yolu alerjenleri: Akarlar: Astım ve alerjik rinite en fazla sebep veren etkenlerdir. Evlerde halı, yastık gibi tüylü yüzeylerde yaşar ve insan artıkları ile beslenirler. Sıcak ve nemli ortamları severler. Polenler: Her türlü bitkinin polenleri alerjik hastalıklar gelişiminde etkendir. Özellikle bahar aylarında seviyeleri artar. Mantarlar: Sıcak ve nemli tüm ortamlarda bulunabilen mantarların sporları alerjik etkiye sahiptir. Böcekler: Bu hayvanların kalıntıları İmmuglobinE ile tepkimeye girer. Evcil hayvanlar: tüyleri en sık alerji nedenidir.

Besin alerjenleri: Alerjiye neden olan besinler yetişkin ve altı aydan küçük bebeklerde farklılık gösterir. Bebeklerde bol protein içeren süt, yumurta ve soyaya alerji oluşurken yetişkinler yine protein içeren bu besinlerin dışında fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar ve şeftali, elma gibi meyvelere reaksiyon gösterir.

Mesleksel Alerjenler: Bazı alerjen maddelerle meslek gereği sık temas etmek alerjik rinit gelişimini neden olur. Bu maddelerin en bilinenleri lastik, odun kalıntıları, aldehit ve petrokimyasal ürünlerdir.

İlaçlar: Alerjik rinit ve astıma neden olan ilaçlar aspirin ve ağrı kesici bazı ilaçlardır.

Bunlar dışında hava kirliliği de astım ve alerjik rinite neden olan diğer alerjenlerdir.

Yorum Yaz