Alçı Uygulanmasından Sonra Gözlenmesi Gereken Durumlar


Alçı uygulandığında, komplikasyonları önlemek için etkilenmiş olan uzvun düzenli bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir. İlk olarak, saat başı renk, hassasiyet ve hareket kontrol edilir. El ve ayak parmaklarında renk pembe ve cilt ılık olmalıdır. Renk bozukluğu bölgeye giden kanın azalmasının işareti olabilir. Şişme varsa alçılı bölge yükseltilir ve gerekirse alçı yarılır. Ağrıda şiddetlenme görüldüğünde yine şişme sebebiyle olmuş olabileceği gibi kas içinde kanama olabilir. Hareketlerde zorluk var ise bu da sinir harabiyetinin işaretidir.

Alçıdan sonra gelişebilecek önemli komplikasyonlar vardır. Basınç yaraları bunlardan biridir. Ayak bileğine yakın bulunan kemik çıkıntıları, çene eklemleri ve topuk gibi bölgelerde çok sık gelişebilir ve 2-3 saatte oluşabilen bir durumdur. Bölgede ağrı ve yanma belirtileridir. Ayrıca alçı içine kaşıma amaçlı sokulan yabancı cisimler de alçıda bozulmaya sebep vererek yara oluşumuna katkıda bulunur. Bu tür bir eyleme girilmiş ise alçı 24 saat geçmeden kontrol edilerek gerekirse değiştirilmelidir.

Alçı gereğinden fazla sıkıldığında ya da alçı içinde kanama ve su toplama devam ederse bu durum dolaşım bozukluğuna neden olur. Kan toplanmaya başlar ve his bozukluğu, şişme ve en sonunda da kangren oluşur. Çok ağır sakatlıklara sebep verebilir. 24 saat içinde geri dönülemez duruma gelebildiğinden alçı uygulamasından sonraki ilk 24 saat hasta önemle kontrol edilmelidir. Ağrı ve uyuşukluk dolaşımda basınç olduğunun göstergesidir. Kan pompalanması ile ilgili sorunlarda emboli gelişmesi riski vardır.

Baldır kemiği için yapılan alçılamalarda hata ya da komplikasyon oluştuğu takdirde bu bölgedeki sinirin hasar alması neticesinde düşük ayak adı verilen sinir rahatsızlığı görülebilir. Düşük ayak durumunda kişi ayağının bilekten yukarısını yürüme esnasında kontrol edemez.

Kırık omurgada gerçekleşmişse gövde alçılaması nedeni ile mide ve bağırsalara baskı neticesinde kusmalar olabilir. Ayrıca bağırsak tıkanmaları da görülmektedir. Ancak bunların büyük çoğunluğu geçicidir.

Çok sıkı uygulanmış alçılar sinirlere baskı yaparlarsa uyuşma ve his kayıpları oluşabilir.

Bir organın alçı ya da atelle sabitlenmesini,sabitlenen organa bağlı eklemlerin işlevlerini gerçekleştirememesine neden olabilir.

Hareket edemeyen ya da hareketleri sınırlanan kişilerin yaşam biçimi değişiklikleri ve sosyal hayatının sekteye uğraması, depresyon tarzı sinir bozukluklarına sebep verebilir.

Yorum Yaz