Alçı uygulamasının nedenleri, Alçının Avantaj ve Dezavantajları


Alçı uygulaması kırık kemiklerin desteklenmesi, bu bölgelerin hareket etmesini engellemek için, zarar görmüş dokuların istirahatini sağlama amacıyla, ameliyat sonrasında eklem ve uzuvların iyileşmeye kadar sabit tutulması ve desteklenmesi, enfeksiyon gelişen dokuların dinlendirilerek korunması için yapılan bir uygulamadır.

Alçı ucuz ve dayanıklı olması, uygulama şeklinin kolaylığı, istenilen şeklin verilmesi, x ışınlarını geçirdiğinden röntgen kontrollerine olanak vermesi, üzerinde pencere açılarak hasarlı bölgenin kontrol edilebilmesi ve yanıcı olmaması gibi nedenlerle avantajlıdır.

Öte yandan uygulamdan sonra kırık kemik ve dokular tamamen içinde kaldığından pencere açılamayan bölümlerin kontrolü mümkün değildir. Alçılanan alan içinde kalan eklemlerin hareket etmesi mümkün olmadığından sertleşmeler görülür. Hatalı uygulama yapılmışsa kemik, damar ve sinirlere olumsuz baskılar gelişebilir. Alçı uygulaması sırasında varolan ödem çözüldüğünde alçıda bolluk olur ve form bozulur. Havayı az geçirmesi, ağır olması, cillte kızarıklıklara neden olması, değişiklik yapabilmenin mümkün olmaması, suya dayanıksız olması da diğer dezavantajlarıdır. Buna karşın avantajlarının dezavantajlarına oranla daha önemli bulunması nedeni ile günümüzde alçı uygulaması halen sıklıkla tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

Yorum Yaz