Akupunktur

Akapunktur, tarihi milattan önce 2000 yıllarına kadar giden Çin kökenli bir alternatif tedavi yöntemidir. İlk olarak iç hastalıkları için uygulanan bu geleneksel yöntem zaman içinde geliştirilerek modern bir hekimlik dalı halini almıştır.

Akapunktur felsefesine göre insan vücudunda meridyen adı verilen nakil hatları aracılığı ile enerji dolaşmaktadır. Yin ve yang adı verilen iki kutup bulunmakta ve bu kutupların dengesi iyilik halini, dengenin bozulması ise hastalığı ifade etmektedir.

Akapunktur uygulanacak noktalar kişiler arasında farklılık gösterir. Akapunktur uygulamasında iğne ve lazer kullanılmaktadır. Amaç iğnenin acısız ve hızlı bir şekilde ciltten geçirilmesidir. İğne ağırlık, sıcaklık ya da soğukluk, karıncalanma gibi hisler verebilir. Açık yara ve benlere iğneleme ya da lazer tutulumu yapılmaz.

Akapunktur çeşitli yöntemlerle uygulanan bir daldır. İğneleme ile yapılan klasik vücut akapunkturu, kulak akapunkturu, kranyum denilen kafatası bölgelerinin ayrılması ile uygulanan akapunktur, el, dişlerin iç organlarla bağlantısı olduğundan yola çıkılarak geliştirilmiş ağız akapunkturu, elektroakapunktur ve lazer akapunktur gibi değişik yöntemler mevcuttur.

Akapunktur başta ağrılar olmak üzere pek çok hastalıkta kullanılan bir yöntemdir. Özellikle mide bulantısı tedavisinde çok etkili sonuçlar alınmakla birlikte, popüler anlamda zayıflama ve sigarayı bırakma konularında çok tercih edilmektedir.

Yorum Yaz