Akne ve Hijyen

Akne ya da diğer adıyla sivilcelerin kir yüzünden olduğu gibi bir inanış varsa da bu doğru bir bilgi değildir. Akneler cildin yenilenmesi, hormonal denge gibi kontrol edilemeyen bazı faktörlerin, kontrol edilebilen beslenme yaşam tarzı gibi etkenlerle birleşmeleri sebebiyle oluşur. Kontrol edilebilen faktörlerden biri de cildin temizliğidir.

Akneli bir cildi sadece temiz olması amacıyla sık yıkamamak, ovmamak gerekir. Günde iki kere yıkamak yeterlidir. Fazla yıkayarak akneli bölgeleri tahriş edebilirsiniz. Aşırı yıkamak yağlanmayı arttırarak sivilcelerin daha da fazlalaşmasına yol açar.

Cildi yıkamak için kullanılan ürünlerden emin olun. Pütürlü ve tanecikli ürünler cildi yırtarak sivilceleri azdırabilir.

Alkollü temizleme ürünlerinden kaçının. Alkol derinin üst katmanını soyarak salgı bezlerinin sebum üretmesine neden olur ve bu da cildi yağlandırarak sivilceleri arttırır. Deri kuru- kırmızı ve lekeli bir hal alacaktır.

Sivilceleri sıkmak ya da tırnakların arasında tutmak, toplu iğne gibi aletlerle karıştırmak deriyi zorlayarak bakteri üremesine sebep olur. Sivilceler iltihaplanarak daha ciddi sorunlara neden olacak ve muhtemelen sivilce izlerinin kalıcı olmasına neden olacaktır.

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Sürekli yüze dokunmak, elleri çenede tutmak ya da saçlarla oynamak gözeneklere bakterilerin bulaşmasına neden olur ve aknelerin yüzün diğer bölümlerine yayılması ile sonuçlanır.

Duş aldıktan sonra yüz yıkanmalıdır. Ancak bu işlem duş alınan ortamda yapılmaz. Yüz banyo esnasında nemlenmiş ve gözenekleri açılmıştır. Banyonun kapalı ortamı ise bakteri üremesine çok açık olduğundan sivilcelerin sayısının artmasına neden olur.

Sivilce yapan besinlerden kaçınıp, duygusal baskı altında kalmamaya gayret ederek hijyen koşulları sağlandıktan sonra sivilcelerden kurtulmamak için neden yoktur.

Yorum Yaz